تأثیر ارتودنسی بر بینی

تأثیر ارتودنسی بر بینی

افرادی که تصمیم به انجام ارتودنسی و عمل بینی دارند این سؤال برایشان پیش می آید که ارتودنسی را باید قبل از عمل بینی انجام داد یا بعد از آن و کدام یک اولویت دارد ؟ ارتودنسی علاوه بر ردیف کردن دندان ها بر روی زیبایی چهره نیز تأثیر گذار است .

ارتودنسی برای حفظ و تأمین فانکشن و سلامت حفره دهان نیز کاربرد دارد . نقش اصلی ارتودنسی حفظ سلامت قسمت اولیه لوله گزارش که همان دهان است می باشد . هنگامی که سلامت دهان حفظ شود سلامت لوله گوارش هم تأمین می شود . اگر سلامت حفره دهان به خطر بیفتد سلامت کل لوله گوارش هم به خطر می افتد .

هنگامی که سلامت حفره دهان تأمین می شود زیبایی هم ایجاد می شود . با حرکت دادن فکین و قرارگرفتن دندان ها در جای مناسب زیبایی قسمت تحتانی صورت تأمین می شود وخط لبخند ، فرم لب ، فاصله بینی تا چانه نیز اصلاح می شود .

ارتودنسی در افزایش زیبایی و ایجاد تناسب بین اجزای صورت نیز تأثیر گذار است .  اصلاح و جا به جایی دندان ها و فک در دهان باعث تغییر ظاهر قسمت تحتانی صورت نیز می شود. از جمله ملزومات عمل زیبایی بینی، تناسب بینی با اجزایی مثل لب و دهان می باشد. پس این دو عمل می توانند روابط پیچیده ای با یکدیگر داشته باشند.

اولویت ارتودنسی و عمل بینی

در حالت کلی بین ارتودنسی و عمل بینی اولویت با ارتودنسی است . زیرا باید ابتدا فک در ناحیه صحیح قرار گیرد سپس بینی جراحی شود به عبارت دیگر بینی باید بر روی ساختار درست قرار بگیرد .  یکی ازعواملی که در ناهنجاری دندانی و فکی فرد تأثیر گذار است اختلال در بینی و تنفس دهانی است زیرا در این شرایط فرد مجبور می شود از دهان خود نفس بکشد که باعث تنگی فک بالا و به هم ریختگی دندان ها می شود .

در جراحی بینی یکی از موارد مهم که جراح برای فرم نهایی بینی شما در نظر می‌گیرد، رابطه و تناسب آن با لب می‌باشد. باید در نظر داشته باشیم ازآنجاکه ارتودنسی می‌تواند با حرکت دادن آن‌ها، فرم و موقعیت لب‌ها را تحت تأثیر قرار دهد، بهتر است که ابتدا درمان ارتودنسی پایان گیرد تا پس از تثبیت موقعیت لب‌ها و فک، بیمار به جراحی زیبایی بینی بپردازد.

ارتودنسی به خودی خود روی بینی تأثیر ندارد اما می تواند با تأثیر روی لب بالا زاویه بین بینی و لب بالا را نیز تحت تأثیر قرار دهد . یکی از دلایل دیگری که بهتر است ارتودنسی بعد از جراحی بینی انجام شود از این بابت است که فرم لب بالایی به شکل نهایی خود رسیده باشد . اگر بنا به دلایلی نمی توانید تا پایان ارتودنسی برای جراحی بینی صبر کنید بهتر است از متخصص ارتودنسی خود زمانی که اکثر تغییرات دندان ها انجام شده است را بپرسید .

علاوه بر آن اگر جراحی بینی قبل از ارتودنسی انجام شود این احتمال وجود دارد که متخصص ارتودنسی فشار هایی به بینی شما وارد کند و فرم بینی تغییر کند . اگر مشکلات بینی باعث به وجود آمدن مشکلات فک و دندان ها شده است و به درمان ارتوگناتیک نیاز دارید حتما باید با متخصص ارتودنسی خود مشورت کنید .

اگر بیمار دچار گرفتگی و انحراف بینی باشد بهتر است قبل از انجام ارتودنسی ابتدا انحراف بینی خود را اصلاح کند. گرفتگی بینی می تواند بر روند رشد تدریجی فک تاثیر منفی بگذارد و شکل فک بالا و پایین را تغییر دهد. گرفتگی بینی باعث تنفس دهانی می شود و در این حالت با گذشت زمان باعث حرکت فک بالا به جلو و فک پایین به سمت عقب می شود. به این ترتیب و تحت تاثیر این شرایط دندان ها بصورت نامرتب و کج رشد خواهند کرد و در یک ردیف بصورت منظم قرار نخواهند گرفت. در اینصورت جراحی بینی نمی تواند زیبایی قسمت های پایینی صورت را تضمین کند.

بنابراین بهتر است در این افراد ابتدا گرفتگی و انحراف بینی درمان شود و سپس به جراحی های فک و پروتز چانه برای رفع عقب رفتگی فک پایین یا ارتودنسی به عنوان آخرین راهکار ممکن و در صورت کج بودن دندان ها پرداخت. به این ترتیب خط لبخند فرد، فرم لب های فرد و فاصله ی بینی تا چانه نیز اصلاح خواهد شد.

نوشتهٔ پیشین
ردیف کردن دندان ها بدون ارتودنسی
نوشتهٔ بعدی
مسواک مخصوص دندان های ارتودنسی شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

آخرین ویدئو ها

مقالات جدید

فهرست
Call Now Button