در صورت شل شدن براکت باید چیکار کرد ؟

بدون دیدگاه
مقالات ارتودنسی
در صورت شل شدن براکت باید چیکار کرد ؟

یکی از مشکلاتی که در حین سپری شدن دوران ارتودنسی ممکن است پیش بیاید شل شدن براکت ارتودنسی است . اگر مایلید با نحوه نگهداری براکت و اقدامات لازم در صورت شل شدن آن آشنا شوید با دکتر محمد علی ناصری متخصص ارتودنسی در اصفهان همراه باشید .

دلایل شل شدن براکت ارتودنسی

اگر باندینگ براکت یا چسب ارتودنسی بر روی دندان ها شل شود آنگاه موجب شل شدگی براکت ارتودنسی نیز می شود و این مشکل به علت نیروی خارجی اعمال شده بر دستگاه ارتودنسی به وقوع می پیوندد . از دیگر عواملی  که بر شل شدن براکت ارتودنسی مؤثر است می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • نوع دندان ( اگر جنس دندان و مینای دندان از سلامت کافی برخوردار باشد آنگاه به راحتی براکت ارتودنسی به دهان پیوند زده می شود)
  • نحوه چسباندن براکت (مهارت متخصص ارتودنسی در نحوه چسباندن براکت)
  • شلوغی دندان ها : شلوغی و نامرتب بودن دندان ها باعث می شود هنگام بستن دهان ، دندان های مقابل تان به براکت برخورد کند . این اختلال بایت در هنگام جویدن غذا باعث شل شدن براکت ها می شود . برای پیشگیری ازاین مشکل متخصص ارتودنسی باید حتما برای بین دندان ها از کامپوزیت استفاده کند تا ضربه ای به براکت های شما وارد نشود .
  • همکاری بیمار

عدم همکاری بیمار می تواند باعث شل شدن براکت ارتودنسی شود . در حالت کلی براکت ارتودنسی  به راحتی شل نمی شود . اگر بر اثر ضربه یا تصادف ناحیه فک و دندان شما آسیب ببیند باید در اسرع وقت به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید تا در صورتی که براکت های شما شل شده اند دوباره آن ها را تنظیم کند .

بیشتر بدانید:  آیا با دندان ارتودنسی میشود عمل بینی انجام داد؟

از موارد دیگری که بیمار ممکن است همکاری لازم را نداشته باشد و براکت ارتودنسی شل شود ضرب دیدگی در حین ورزش یا بازی کردن است . اگر فرد در حین انجام فعالیت های فیزیکی زمین بخورد براکت و نگین ارتودنسی شل خواهد شد .

اگر نیروی زیادی به چسب ارتودنسی وارد شود چسب خود را آزاد می کند تا براکت از روی دندان کنده شود و این از خصوصیات خوب چسب های ارتودنسی می باشد زیرا اگر قرار باشد براکت با چسب های ارزان و بی کیفیت چسبانده شود کامپوزیت به کار رفته در بین مینای دندان نفوذ می کند و اگر چه در طول درمان ارتودنسی براکت به سختی کنده می شود اما در روز درآوردن براکت ارتودنسی به مینای دندان آسیب می رسد . علاوه بر آن کامپوزیت نفوذ کرده در بین دندان در دراز مدت موجب تغییر رنگ دندان می شود .

گاهی اوقات بیمار علی رغم توصیه های پزشک به رژیم غذایی خود در حین ارتودنسی توجه نمی کند و در اثر مصرف غذاهای سفت و چسبنده موجب شکسته شدن یا شل شدن براکت های ارتودنسی می شود . اگر هنوز براکت به سیم ارتودنسی متصل است نیازی به اقدامات اورژانسی نیست و تنها با موم می توانید روی آن را بپوشانید .موم ارتودنسی می تواند به کمک شما بیاید و براکت شکسته شده شما را تا زمانی که شما ترتیب ملاقات با ارتودنتیست خود را می دهید برایتان نگه دارد.

اگر براکت ارتودنسی شل شد باید چیکار کرد ؟

در صورت شل شدن براکت ارتودنسی ابتدا باید بررسی کنید کدام براکت شل شده است . اگر شدت شل شدگی زیاد نبود همان طور که گفته شد با استفاده از موم می توانید روی آن را بپوشانید تا در فرصت مناسب به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید و در این مدت حدالامکان از غذاهای نرم و آبکی مثل تخم مرغ پخته شده ، ماست و نان تازه  استفاده کنید.دهان خود را تا بهبودی کامل به طور منظم با آب و نمک شستشو دهید . اما اگر براکت شل شده از دهان خارج شد در سریع ترین زمان ممکن به پزشک معالج خود مراجعه کنید .

بیشتر بدانید:  علت عقب رفتن لثه
نوشتهٔ پیشین
سفیدکردن دندان ها پس از ارتودنسی
نوشتهٔ بعدی
اشتباهات رایج هنگام مسواک زدن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین ویدئو ها

مقالات جدید

فهرست
Call Now Button
سؤالات خود را در واتساپ از ما بپرسید
پیام خود رادر واتساپ برای ما ارسال کنید