آموزش بهداشت ارتودنسی

رعایت بهداشت در دوران ارتودنسی اهمیت زیادی دارد . اگر به تازگی براکت ارتودنسی گذاشته اید حتما نکات بهداشتی را رعایت کنید زیرا در غیر این صورت ممکن است با عوارض جدی روبرو شوید . برای  آموزش بهداشت ارتودنسی با دکتر محمد علی ناصری بهترین متخصص ارتودنسی اصفهان همراه باشید .

هنگامی که براکت ارتودنسی می گذارید رعایت بهداشت دهان و دندان اهمیت زیادی پیدا می کند زیرا اگر بهداشت را به خوبی رعایت نکنید این براکت ها محل تجمع پلاک میکروبی شده و باعث پوسیدگی دندان و بیماری های لثه ای می شود .

نکات بهداشتی مهم در طول ارتودنسی

در طول دوران ارتودنسی حتما بعد از هر وعده غذایی مسواک بزنید . مسواکی را انتخاب کنید که استاندارد های لازم را داشته باشد . از مسواک برقی هم می توانید استفاده کنید . در طول ارتودنسی از مسواک بین دندانی و نخ دندان نیز استفاده کنید .

نحوه صحیح مسواک زدن در طول ارتودنسی ثابت

هنگام نصب براکت های ثابت همان طور که اشاره شد باید از مسواک مخصوص ارتودنسی استفاده کنید . مسواک زدن را باید در ۶ مرحله انجام دهید . با یادگیری این ۶ مرحله هیچ سطحی از سطوح دندان شما مسواک نزده باقی نمی ماند . در مرحله اول از بیرون دندان ها شروع کنید . الیاف مسواک باید عمود بر براکت ها باشد و از حرکات چرخشی با دامنه کوتاه استفاده کنید .

بهداشت ارتودنسی

در مرحله دوم مسواک را با زاویه ۴۵ نسبت به لثه بگیرید و با دقت شیار لثه را نیز تمیز کنید . حرکات ویبره جلو عقب یا به طرفین، با دامنه حرکتی ۱ یا ۲ میلی متر در ناحیه نوک موهای مسواک، شیار لثه ای را تمیز خواهد کرد. این حرکت را هم در سطح بیرونی (سطح لبی) و هم در سطح داخلی (سطح زبانی)  انجام دهید .

بیشتر بدانید:  مراقبت های بهداشتی هنگام مراجعه به دندانپزشکی در روزهای شیوع ویروس کرونا

بهداشت ارتودنسی

در مرحله سوم مسواک را با زاویه تقریبی ۱۳۵ درجه نسبت به سطح خارجی دندان بگیرید . در این مرحله از حرکات چرخشی با دامنه کوتاه یا حرکات لرزشی (ویبره) به طرفین می توان استفاده کرد . در این مرحله سطح خارجی دندان بین براکت و لثه تمیز می شود .

بهداشت ارتودنسی

در مرحله بعد (مرحله چهارم) باقی مانده سطح خارجی دندان یعنی فاصله بین براکت تا سطح جونده دندان ها تمیز می شود . در این حالت مسواک با سطح خارجی دندان زاویه ۴۵ درجه دارد و جهت الیاف مسواک به سمت براکت ها است . در این مرحله با حرکات چرخشی با دامنه کوتاه یا حرکات ویبره به طرفین دندان ها را تمیز کنید .

 

در مرحله بعد نوبت به سطح جونده دندان ها  می رسد .در مرحله پنجم باید سطح جونده دندان ها را با دقت و با حرکات ویبره جلو ، عقب تمیز کنید . در این مرحله باید دقت کنید تمامی دندان ها تمیز شوند . در مرحله پنجم مسواک عمود بر سطح قرار می گیرد تا شیار های روی سح آن کاملا پاک سازی شود .

آموزش بهداشت ارتودنسی

در نهایت باید سطح داخلی دندان ها را تمیز کنید . برای تمیز شدن سطح داخلی دندان ها باید پاشنه مسواک را در ناحیه طوق دندان قرار دهید و مسواک را به بالا و پایین حرکت دهید . در ضمن بهتر است سطح زبان و سقف کام را نیز به وسیله مسواک نرم تمیز کنید .

آموزش نحوه صحیح مسواک زدن

نحوه صحیح کشیدن نخ دندان

نخ دندان یک بافت نایلونی است که با آن می توان خرده های غذایی و پلاک های بین دندان را برداشت . کشیدن نخ دندان در طول درمان ارتودنسی مشکل و مهم است . برای نخ دندان کشیدن در طول ارتودنسی می توان از سوپر فلاس یا فلاس تریدر استفاده کرد . نوار سوپرفلاس سه بخش دارد : یک انتهای محکم و مستقیم ، یک قسمت میانی اسفنجی ، یک انتهای نخ معمولی

بیشتر بدانید:  کار دندان پزشکی بدون کمک تکنولوژی پیش نمی رود

در مرحله اول بخش انتهایی محکم و مستقیم نخ را از زیر وایر بین دو دندان رد کنید . سپس انتهای معمولی نخ را به آرامی به ناحیه تماس بین دو دندان ببرید و با حرکتی C شکل به صورت بالا و پایین به دیواره هر دندان بکشید . دو مرحله نام برده شده را برای هر دندان تکرار کنید . پس از کشیدن نخ دندان بین سیم ارتودنسی و براکت ها نوبت به دندان ها دیگری که روی آن ها براکت نیست می رسد . برای این دندان ها نیز نخ دندان معمولی بکشید . پس از مسواک و نخ دندان حتما دهان خود را با آب بشویید .

فلاس تریدر ارتودنسی ابزاری پرکاربرد ، یک بارمصرف و ارزان است که به راحتی می توانید آن را پیدا کنید . طول کوتاهی از نخ دندان را ابتدا از داخل فلاس تریدر رد کنید . سپس به کمک فلاس تریدر نخ را از پشت سیم ارتودنسی عبور دهید . در ادامه نخ را در ناخیه تماس دندان ها بالا و پایین ببرید .

استفاده منظم از نخ دندان به جلوگیری از ایجاد پلاک کمک می کند . با نخ دندان می توانید پلاک و ذرات غذایی که در دسترس مسواک یا آینه نیستند را بردارید . نخ دندان کشیدن مثل جاروکردن فرش است که ممکن است شما گرد و غباری که بر روی فرش نشسته است را به وضوح نبینید اما در نهایت فرش شما بعد از جارو کردن روشن تر و با وضوح تر دیده می شود. در حقیقت، تعداد زیادی از شواهد مربوط به بیماری پریودنتال به افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی وجود دارد، اگرچه مطالعات بیشتری برای تایید این پیوند لازم است.

بیشتر بدانید:  بیمارستان امام حسین(ع) اصفهان مرکز درمان شکاف لب و کام کشور می‌شود

برس بین دندانی

برس بین دندانی وسیله ای بسیار مفید و مهم برای تمیز نمودن نواحی دندانی در زیر سیم و اطراف براکت ها است . از این وسیله باید با دقت و آرام استفاده کرد . بايد سمت چپ و راست براکتها به صورت تک به تک حتما تميز شود که مسواک از بالا پايين سيم عبور داده شده و با حرکت رفت و برگشتی به بالا و پایین سطح دندان در مجاورت براکت تميز می شود.در صورتي که سطح بالا و پايينی براکت نيز با اين مسواک تميز شود بسيار عالی خواهد بود. بعد از مدتی استفاده از اين مسواک ها پرزهای سر آن تخريب می شود که بايد تعويض شوند.

در طول ارتودنسی هر بار که به متخصص خود مراجعه می کنید وضعیت بهداشتی دندان هایتان ارزیابی می شود . وضعیت بهداشت دندان ها و لثه میزان همکاری شما را در زمینه ارتودنسی بیان می کند .در چند هفته اول استفاده از مسواک و نخ دندان این امکان وجود دارد که لثه شما خون ریزی کند . این اتفاق نشان دهنده التهاب لثه است و جای تگرانی ندارد . پس از گذشت چند هفته این مشکل برطرف خواهد شد .

عوارض رعایت نکردن بهداشت در دوران ارتودنسی

  • بروز لکه های سفید رنگ
  • ایجاد پوسیدگی روی دندان ها
  • تورم
  • التهاب لثه
  • خون ریزی لثه
  • ظاهر نامناسب دندان ها پس از پایان دوران ارتودنسی
  • نیاز به جراحی لثه حین درمان ارتودنسی
نوشتهٔ پیشین
علت عقب رفتن لثه
نوشتهٔ بعدی
قضاوت بر مبنای زیبایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین ویدئو ها

مقالات جدید

فهرست
Call Now Button
سؤالات خود را در واتساپ از ما بپرسید
پیام خود رادر واتساپ برای ما ارسال کنید