برگشت درمان ارتودنسی

بدون دیدگاه
مقالات ارتودنسی
برگشت درمان ارتودنسی

ارتودنسی درمانی است که در ۹۵ درصد مواقع رضایت بیماران را جلب می کند اما در موارد نادری دیده می شود که به دلیل رعایت نکردن یک سری نکات و گذشت زمان و افزایش سن وضعیت دندان های فرد تغییر کرده و برگشت درمان ارتودنسی رخ می دهد .

از مشکلاتی که در برگشت درمان ارتودنسی ممکن است فرد با آن مواجه شود می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • برگشت مشکلات فکی
  • برگشت نامرتبی دندان ها
  • باز شدن مجدد فضای بین دندانی پس از ارتودنسی

ویدیو دکتر محمد علی ناصری در مورد برگشت درمان ارتودنسی

یکی از مواردی که نتایج ارتودنسی را ثابت می کند استفاده از نگهدارنده های ثابت و متحرک است که دکتر محمد علی ناصری متخصص ارتودنسی در اصفهان برای شما در این ویدیو در مورد نگهدارنده ها توضیح خواهد داد.وقتی درمان ارتودنسی پایان می پذیرد دندان ها مایلند به حالت قبلی خود بازگردند . برای این که بتوان نتایج درمان ارتودنسی را حفظ کرد باید از یک سری نگهدارنده استفاده کرد .

حفظ و نگهداری نتایج درمان ارتودنسی

همان طور که گفته شد اگر نتایج ارتودنسی  ثابت حفظ و نگهداری نشوند دندان ها ممکن است پس از برداشت بریس  ثابت و گذشت زمان به تدریج به حالت قبل از درمان بر گردند . برای حفظ نتایج درمان ارتودنسی اغلب پزشکان توصیه می کنند که تا ۱۲ ماه پس از گذشت ارتودنسی  فرد از پلاک های ارتودنسی متحرک استفاده کند  . هم چنین بعد از گذشت ۱۲ ماه بهتر است سه شب در هفته نیز از این پلاک ها استفاده شود .

بیشتر بدانید:  مزایای انجام ارتودنسی کودکان و والدین به صورت هم زمان

دلایل برگشت درمان ارتودنسی

رشد منفی فک

از علل اصلی برگشت درمان ارتودنسی می توان به رشد منفی فک اشاره کرد .اگر فک پس از گذشت دوران بلوغ به حالت قبلی خود بازگردد می گویند رشد منفی فک رخ داده است . رشد استخوانی ما از الگوی خانوادگی پیروی می کند بنابراین علت رشد منفی فک را می توان وراثت دانست . اگر ارتودنسی قبل از دوران بلوغ انجام شود و پس از اتمام دوران بلوغ با رشد منفی فک روبرو شویم متخصص ارتودنسی این بار برای درمان کجی و نامرتبی دندان ها باید از کشیدن دندان یا ارتودنسی همراه با جراحی فک استفاده نماید .

وراثت و مشخص بودن الگوی رشد فکی نقش تعیین کننده ای در برگشت درمان ارتودنسی و نتیجه ندادن آن دارد . به طور مثال افرادی که دچار جلو زدگی فک پایین هستند و در طی دوران بلوغ یا بعد از آن اقدام به حل مشکل می کنند خطر برگشت درمان ارتودنسی در این افراد بسیار زیاد است  و حتما باید با دندانپزشک خود درباره این موضوع مشورت کنید .

بازگشت مجدد فضای بین دندانی پس از ارتودنسی

در ارتودنسی دندان های اضافی بنا به تشخیص متخصص ارتودنسی کشیده می شوند . پس از پایان ارتودنسی و صاف شدن دندان ها ممکن است در محدوده دندان های خارج شده فضای خالی ایجاد شود . در این صورت دندانپزشک برای از بین بردن فضای ایجاد شده بنا به تشخیص خود باید درمان مجددی را از سر گیرد .

دندان قروچه

یکی از عادت های اشتباهی که تأثیر زیادی در برگشت درمان ارتودنسی و از بین رفتن نتایج آن دارد دندان قروچه است زیرا نیرویی که فک به دندان های پایین وارد می کند باعث می شود فک رو به جلو حرکت کند .

بیشتر بدانید:  مسواک مخصوص دندان های ارتودنسی شده

عدم استفاده از نگهدارنده

نمی توان گفت عدم استفاده از ریتینربه طور قطعی منجر به برگشت ارتودنسی می شود اما چون نمی توان ضرورت استفاده از ریتینر را به صورت قطع مشخص کرد و گفت دقیقا  چه افرادی باید از آن استفاده کنند ، موفقیت درمان را به شانس محول نمی کنیم و معمولا استفاده از نگهدارنده را برای تمامی افراد تجویز می کنیم .از نگهدارنده خود به خوبی استفاده کنید و دقت کنید دچار فرسودگی یا آسیب دیدگی نشود .  چنان چه متوجه آسیب دیدگی ریتینر  شدید حتما به پزشک خود اطلاع دهید .

افزایش سن

با گذر زمان و افزایش سن دندان های فرد نیز تغییر می کند و مینای دندان فرد دچار ساییدگی می شود . ساییده شدن مینای دندان منجر به حرکت دندان ها و ساییده شدن آن ها می شود .

اگر برگشت ارتودنسی چشم گیر باشد باید از گزینه درمانی جدید مانند ارتودنسی متحرک ، ارتودنسی نامرئی ، ارتودنسی ثابت استفاده کرد .انتخاب روش درمانی جدید بستگی به تشخیص متخصص ارتودنسی و شدت برگشت ارتودنسی دارد .

نوشتهٔ پیشین
ارتودنسی پیشگیری
نوشتهٔ بعدی
اصلاح میدلاین دندان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین ویدئو ها

مقالات جدید

فهرست
Call Now Button
سؤالات خود را در واتساپ از ما بپرسید
پیام خود رادر واتساپ برای ما ارسال کنید