ارتودنسی پیشگیری

بدون دیدگاه
مقالات ارتودنسی
ارتودنسی پیشگری

معمولا افراد زمانی که ناهنجاری های دندانی مثل دندان های کج یا دندان های روی هم افتاده دارند به متخصص ارتودنسی مراجعه می کنند و این دید را اکثر والدین هم دارند و حتی فکر می کنند که فرزندان آن ها زمانی که هنوز دندان های شیری دارند نیازی به مراجعه به متخصص ارتودنسی نمی باشد و حتی اگر به پدر و مادرها گفته شود که کودک خود را به مطب یک ارتودنتیست ببرند جا بخورند و اصلا این کار را انجام ندهند.

باید بدانید که ارتودنسی فقط علم اصلاح ناهنجاری ها فک و صورت و دندان نبوده و به پیشگیری از این مشکلات نیز می پردازد.  و یک متخصص ارتودنتیست می تواند از بسیاری مشکلات ارتودنسی کودکان که در آینده می تواند برای ان ها پیش بیاید، جلوگیری کند.

مسلما بسیار عاقلانه و منطقی هست که با یک جلسه مشاوره و در صورت نیاز انجام یک سری اقدامات اولیه کم هزینه از کج در آمدن دندان های فرزندتان جلوگیری کنید، تا اینکه در آینده متحمل هزینه های فراوان شوید و رنج و زحمت گذاشتن بریس برای کودکان را نیز به همراه داشته باشد.

برای اطمینان از درست درآمدن دندان های فرزندان خود اقدامات پیشگیرانه را که همان ارتودنسی پیشگیری است باید از ابتدای بیرون آمدن دندان های دائمی فرزندتان انجام شود.

دو دختر بچه با لبخند و دندان های ارتودنسی

چرا ارتودنسی پیشگیری

در حالی که برخی از دندان های کودکان هنوز نیفتاده است یک متخصص ارتودنتیست که با مشکلات رشد فک و دندان در حال ظهور آشنایی دارد به خوبی می تواند این موارد را شناسایی کند و تشخیص دهد و این می تواند از درمان های پر هزینه و تهاجمی تر آینده جلوگیری کند؛ و از همه مهمتر حسن این تشخیص زود هنگام این است که برخی از مشکلات راحت تر اصلاح شوند.

معمولا عوامل زیادی باعث شروع ارتودنسی زودرس می شوند مثلا تغذیه نامناسب کودکان یا یکی از مهمترین عوامل که در بسیاری از کودکان هم مشاهده می شود مکیدن انگشت می باشد، عوامل دیگری مثل ژنتیک یا بهداشت نامناسب و یا بیماری های دهان و دندان

بیشتر بدانید:  مسواک مخصوص دندان های ارتودنسی شده

مداخله زود هنگام و درمان کودکان از توسعه شرایط جدی و پیچیده جلوگیری می کند. گزینه های درمانی در دسترس ساده تر هستند ،  وقت کمتری می گیرند و هزینه آنها بسیار کمتر از هزینه ارتودنسی در بزرگسالی است.

زمانی که پس از بررسی دقیق از دندان های  فرزند شما شاخص های روشن مداخله زود هنگام ارتودنسی ضرورت پیدا کرد یک  متخصص ارتودنسی به راحتی می تواند مشکل خاص فرزند شما را حل کند.

زمانی که شما ارتودنسی پیشگیری را برای فرزند خود انجام می دهید از بسیاری از مشکلات از همان سن پایین پیشگری خواهید کرد از جمله داشتن دندان های اضاف یا دندان های جلو زده یا بیرون زده و از همه مهمتر فضاهای زیاد بین دندان هاو کافی است شما در مورد هزینه های ارتودنسی برای هر کدام از موارد زیر یک بررسی داشته باشید و مطمئن خواهدی شد یکی از بهترین اقدام هایی که می توانید برای بهداشت و سلامتی فک و صورت و دندان های کودکان خود در سنین کودکی انجام دهید ارتودنسی پیشگیری می باشد.

چند کودک با لبخند و ارتودنسی پیشگیری در کودکان

سوالات متداول برای ارتودنسی پیشگیری:

 • بهترین سن برای ارتودنسی پیشگیری چند سالگی است؟

اصلا کار درستی نیست که صبر کنید تا دندان هایی دائمی کودک خود دربیاید و بعد اگر مشکلی در کج یا روی هم افتادگی دندان ها رخ داد به پزشک مراجعه شود، انتظار تا زمانی که تمام دندان های دائمی دربیاید و رشد فک وصورت کامل شود ممکن است اصلاح برخی از مشکلات را سخت تر کند. برای همین توصیه می شود که همه کودکان یک چک آپ ارتودنسی تا قبل از هفت سالگی بروند.

 

 • پیشگیری ارتودنسی از چه نوعی است؟

روش های ارتودنسی بسیار متفاوتی وجود دارد و جواب این سوال نیز بسیار متفاوت می باشد و با توجه به شرایط مختلفی که برای کودکان وجود دارد روش هایی هم که در ارتودنسی پیشگری مورد استفاده قرار می گیرد متفاوت می باشد مثلا اگر کودک شما انگشت خود را می مکد یک دستگاه در دهان کودک گذاشته می شود که کودک دیگر نمی تواند انگشنت خود را بمکد و این عادت در سریعترین زمان ممکن از کودک شما دور خواهد شد و بوسیله ادامه ندادن این عادت غلط مشکل جدی اوربایت نیز به وجود نمی آید.

بیشتر بدانید:  ارتودنسی ثابت و متحرک

یا به عنوان مثال اگر فرزند شما دچار از دست رفتن زود رس دندان مولر شده است نیاز است که ما یک فضا نگهدار در فضای سمت چپ دندان برای حفظ فضای محفوظ برای دندان دائمی به وجود بیاوریم.

 

 • چگونه تشخیص دهیم که کودک به ارتودنسی پیشگیری نیاز دارد؟

در خیلی از مواقع والدین می توانند خود تشخیص دهند که برای کودکشان نیاز به ارتودنسی پیشگیری دارند که از جمله این موارد می توان اشاره کرد به:

  • تنفس کودکان از راه دهان
  • مکیدن انگشت پس از ۵ سالگی و تبدیل شدن آن به یک عادت در کودک شما
  • زود یا دیر افتادن دندان‌های شیری که افتادن دندان های شیری معمولاً از ۵ سالگی شروع می‌شود و تمام دندان‌های دائمی تا سن ۱۳ سالگی درمی‌آید.
  • دشواری در جویدن و یا روی هم قرار دادن دندان‌ها و گاز زدن
  • بیرون زدن دندان‌ها (دندان‌های بالا و پایین از یکدیگر دور می‌شوند.)
  • قرار نگرفتن دندان‌ها روی یکدیگر به صورت عادی و طبیعی

 

 • ارتودنسی پیشگیری چه مزایایی دارد؟

  • جلوگیری از خطر تروما و دندان های بیرون زده
  • بهبود بهداشت دهان و دندان و یادگیری عادات درست بهداشتی
  • بالا بردن اعتماد به نفس کودکمان در نزد همسالان خودش و بهبودظاهر
  • راهنمایی دندان های دائمی برای نشستن در موقعیت مناسب خود
  • ایجاد فضای کافی جهت رویش دندانهای دائمی
  • جلوگیری از به وجود آمدن مسائل ازدحام و یا فاصله دندانی
  • استفاده از هدگیر به منظور ایجاد فضای بیشتر برای رویش دندان های دائمی
  • هدایت و کنترل عرض قوس های دندانی بالا و پایین
  • برطرف کردن ناهنجاری گفتاری یا بلع
  • کاهش احتمال شکستگی دندان های بیرون زده
  • پی گیری رشد  فک به وسیله کامپیوتر
بیشتر بدانید:  کشیدن دندان عقل و ارتودنسی

 

 • آیا ارتودنسی پیشگیری تضمینی است؟

ارتودنسی پیشگری همان طور که در این مقاله اشاره کردیم برای کودکان و معمولا در سن هفت سالگی انجام می شود و در این زمان چون هنوز دندان های دائمی کودک شما به طور کامل در نیامده بودند بنابراین باید به صورت منظم و مداوم این کار ادامه یابد. نظم و تداوم درمان ارتودنسی پیشگیری شما تا پس از رویش تمام دندان های دائمی و در دوران نوجوانی باید ادامه یابد.

مرتب شدن نهایی دندان های فرزند شما به یک مرحله جامع و کوتاه در دوره نوجوانی نیاز دارد.

البته چون ارتودنسی دندان پیشگیری مشکلات قابل توجه را قبلا اصلاح و بر طرف کرده درمان نهایی ارتودنسی در دوران نوجوانی بسیار ساده تر و کم هزینه تر شده و دوره درمان نیز بسیار کوتاه تر خواهد شد.

بهترین متخصص ارتودنسی در اصفهان برای ارتودنسی پیشگیری

دکتر محمد علی ناصری متخصص ارتودنسی در اصفهانبا توجه به اینکه مبحث ارتودنسی دندان نیازمند مراجعه منظم به متخصص ارتودنتیست می باشد بنابراین یکی از اولویت های افراد در انتخاب پزشک متخصص خود بر اساس شهر محل سکونت می باشد.
در صورتی که شما در اصفهان یا حتی در شهرهای اطراف اصفهان سکونت دارید و در حال تحقیق و جستجو بهترین متخصص ارتودنسی در اصفهان یا متخصص ارتودنسی در شاهین شهر یا ارتودنسی در نجف آباد یا ارتودنسی در زرین شهر یا ارتودنسی در فولاد شهر یا … هستید نیز مفتخر هستیم که میزبان شما باشیم در یکی از بهترین کلینیک های ارتودنسی در اصفهان.

نوشتهٔ پیشین
علل به وجود آمدن دندان های کج
نوشتهٔ بعدی
برگشت درمان ارتودنسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین ویدئو ها

مقالات جدید

فهرست
Call Now Button
سؤالات خود را در واتساپ از ما بپرسید
پیام خود رادر واتساپ برای ما ارسال کنید