سؤالات متداول

ارتودنسی چیست ؟

واژه ارتودنسی از دو بخش اورتو به معنی صاف و مستقیم و ادونتوس به معنی دندان ها تشکیل شده است بنابراین واژه ارتودنسی به معنی صاف و هم راستا کردن دندان ها است . ارتودنسی شاخه ای از دندانپزشکی است که برای درمان ، پیشگیری از ناهنجاری های دهان و فک کاربرد دارد . متخصص ارتودنسی باید پس از معاینه و بررسی شرایط بیمار مسیر درمان را تشخیص دهد . افرادی که از ناصاف بودن دندان ها و ناهنجاری های فک خود رنج می برند می توانند ازاین درمان استفاده کنند .

کدام نوع ارتودنسی بهتر است ؟

برای همه افراد نمی توان یک روش را مناسب دانست . زیرا کارایی روش های ارتونسی به عوامل گوناگونی نظیر نوع ناهنجاری ، سن بیمار ، شدت ناهنجاری و .. بستگی دارد . در سنین بزرگسالی بیمار بهتر است از ارتودنسی ثابت استفاده کند زیرا به دلیل رشد کردن کامل فک ها ارتودنسی متحرک تأثیر چندانی بر روی بیمار نخواهد داشت و کاربرد ندارد .  ارتودنسی متحرک در سنین ۱۴- ۱۲سال کاربرد دارد . اگر تصمیم به ارتودنسی گرفته اید بر روی روشی اصرار نورزید و تشخیص نوع درمان را به پزشک متخصص بسپارید .

چه سنی برای شروع ارتودنسی مناسب است ؟

درمان ارتودنسی را از اواخر ۳ سالگی تا زمانی که دندان ها وجود دارند می توان انجام داد . بهترین سن برای ارتودنسی ۱۲ سالگی است . بهترین سن برای درمان ارتودنسی حدود ۱۲ سالگی است و پس از ۱۲ سالگی درمان باید محافظه کارانه تر انجام شود . پس از ۳۰ سالگی افراد اندکی دچار تحلیل استخوان در فک می شوند و درمان ارتودنسی با محدودیت های بیشتری انجام می شود .

آیا ارتودنسی باعث پوسیدگی و زرد شدن دندان ها می شود؟

بیمار بعد از  هر وعده غذایی باید بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کند زیرا باقی ماندن مواد غذایی در پشت سیم ها و کش ها باعث رشد میکروب و پوسیدگی دندان می شود بنابراین  در طول درمان ارتودنسی بیمار باید مرتب از مسواک و نخ دندان استفاده کند .در حین درمان ارتودنسی ثابت به دلیل وجود براکت ها و سیم های ارتودنسی ممکن است رنگ دندان ها اندکی تیره تر شود که توسط پالیشنگ برطرف خواهد شد .

پرسیدن سوال جدید از دکتر

این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
این فیلد را پر کنید
لطفا جواب سوال را وارد کنید: ۱۹ - ۱۵ = ?
برای ادامه، نتیجه معادله را وارد کنید
فهرست
Call Now Button
سؤالات خود را در واتساپ از ما بپرسید
پیام خود رادر واتساپ برای ما ارسال کنید