ارتودنسی عقب بردن فک

ارتودنسی عقب بردن فک

بعد از  ارتودنسی ممکن است، شما گمان کنید که موقعیت دندان ها به جای بهتر شدن در حال بدتر شدن است اما هنگامی که جراح, فک شما را در حین جراحی جابه جا می کند آن زمان دندان ها به درستی روی هم قرار خواهند گرفت. اگر دچار ناهنجاری فک هستید ارتودنسی عقب بردن فک یکی از کارهایی است که زیبایی خندیدن و صورت ظاهری شما را دوچندان می کند .

درمان جلو زدگی فک پایین به وسیله ارتودنسی جبرانی (کاموفلاژ)

این دسته  از بیماران را افرادی  تشکیل می دهند که سنین نوجوانی را پشت سر گذاشته اند.علت جلو زدگی فک پایین می تواند ناشی از رشد ناکافی فک بالا و رشد بیش از اندازه فک پایین باشد.آنها خواهان کوتاه ترین راه  در کوتاه ترین زمان ممکن هستند.همچنین بیرون زدگی دندان های ثنایای فک پایین و یا بی نظمی ثنا یای فک بالا نیز از دیگر موارد کراس بایت جلویی می باشند.ارتودنتیست شما قادر است درصورت جلوزدگی خفیف فک پایین با عقب بردن قوس دندانی پایین که کمی جلو زدگی دارد و جلو آوردن فک بالا که قدری عقب ماندگی دارد را اصلاح نماید .

عقب بردن فک بالا

در بسیاری از موارد دیده شده است که جلو آمدگی فک بالا زیاد است و فرد هنگام خندیدن بیشتر لثه هایش جلب توجه می کند که در اصطلاح به آن لبخند لثه ای گفته می شود . در این صورت بعد از ارتودنسی باید جراحی و جابه جایی فک صورت گیرد . فرد پس از اتمام سن رشد ابتدا ارتودنسی ثابت انجام می دهد . پس از تمام شدن دوران ارتودنسی باید به اتاق عمل برود و فک بالا به سمت عقب و بالا برود . پس از بهبود وضعیت بیمارو سپری کردن دوران نقاهت ارتودنسی ادامه می یابد .

بیشتر بدانید:  ارتودنسی دیمون

جلوزدگی فک اگر درمان نشود منجر به تحلیل لثه ی دندان های جلویی خواهد شد.در این صورت به تدریج فک پایین به طور نا خود آگاه تمایل به جلوتر رفتن پیدا می کند.در نهایت این فرایند تبدیل به یک ناهنجاری فکی و پایدار خواهد شد .در این روش ممکن است بنا به صلاح دید متخصص ارتودنسی شما دندانی از دهان شما خارج نشود و درمان بدون کشیدن دندان انجام شود.استفاده از الاستیک های بین فکی نیز در این نوع درمان به عنوان کمک کننده کاربرد دارند .

جابجایی،انحراف، عقب و جلو بودن فک در اکثر موارد ارثی است. گاهی در اثر تفاوت بین اندازه فک بالا و پایین یا بین فک و دندان به‌ هم فشردگی دندان‌ها مشاهده می‌شود یا الگوی جفت شدن دندان‌ها ناهنجار و غیرطبیعی می‌شود.

دیگر علل جابجایی،انحراف، عقب و جلو بودن فک عبارت‌اند از:

•    عادت‌های دوران کودکی مانند مکیدن انگشت شست، زبان زدن دندان، مکیدن پستانک پس از ۳ سالگی و استفاده طولانی مدت از شیشه شیر.
•    دندان اضافی، افتادن دندان، دندان نهفته یا غیرطبیعی بودن شکل دندان‌ها
•    پر کردن دندان‌ یا تاج دندان به شیوه‌ای نامناسب
•    جا‌به‌جا شدن فک در اثر شکستگی در سانحه‌های شدید
•    تومورهای دهان و فک

بدشکلی  و ناهنجاری های فک مانند انحراف،جابجایی و جلو و عقب بودن فک به عارضه‌های غیرطبیعی گوناگون در ناحیه فک اشاره دارد. این عارضه‌ها را در صورت ملایم بودن معمولاً می‌توان با مداخله‌های دندانپزشکی و ارتودنسی اصلاح کرد. اما برطرف کردن ناهنجاری‌های شدیدتر نیاز به  ارتودنسی همراه با جراحی فک توسط جراحی مجرب دارد. مشکلات جدی‌تر ارثی و مادرزادی هستند یا در اثر بروز سانحه پیش می‌آیند. بخشی از فک غالباً اندازه‌ای غیرطبیعی دارد و چهره فرد به همین دلیل ناخوشایند به نظر می‌رسد؛ به علاوه جابجایی،انحراف، عقب و جلو بودن فک و عدم درمان جلو بودن فک بالا در گفتار، خوردن، جویدن، لبخند زدن و نفس کشیدن اختلال ایجاد می‌کند .

بیشتر بدانید:  ارتودنسی فانکشنال

جراحی عقب بردن فک

پروسه جراحی  فک در بیمارستان چگونه است؟

جراحی فک در بیمارستان و تحت بیهوشی انجام می شود . این عمل معمولا یک تا چند ساعت طول خواهد کشید . برای جراحی براکت ها از روی دندان برداشته نمی شوند و متخصص ارتودنسی برای ثابت بودن دندان ها بعد از جراحی می تواند از لاستیک یا ابزار های دیگر بین فکی کمک بگیرد .

جا به جایی استخوان فک

جراح شما استخوان های فکین را مناسب با نیاز شما و شرایط از پیش تعیین شده جابجا میکند. در برخی از موارد ممکن است استخوان افزوده شود, در برخی موارد ممکن است استخوان برداشته یا سوهان کشیده شود و در مواردی هم استخوان ها دچار تغییر می شوند.

استفاده از سیم و کش ها

در دهه های قبل برای جراحی فک  از ابزارهایی استفاده می شد که بیمار تا مدتی پس از جراحی نمی توانست دهان خود را بازکند و برای تغذیه با مشکل رو به رو می شد . امروزه برای حفظ فکین در موقعیت جدید و عقب بردن فک جراح از ابزار هایی نظیر صفحات ، پیچ ها ، سیم ها و کش ها استفاده می کند بنابراین  بیمار می تواند تا حدی دهان خود را باز کند  و از سوپ های نرم و یا مایعات استفاده کند .

برش های داخل دهان

نگرانی عموم افراد برای عقب بردن فک جای برش ها و رد زخم ها است . در اکثر مواقع برش های جراحی فک از داخل دهان بوده و خطوط برشی به جای نخواهد ماند  مگر در شرایطی خاص که جراح مجبور می شود برش مختصری هم در خارج دهان بزند .

بیشتر بدانید:  ارتودنسی پیش از جراحی فک

ارتودنسی عقب بردن فکارتودنسی بعد از جراحی های فک

بعد از این که جراحی فک انجام شد  و بیمار دوران نقاهت را سپری کرد برای درست کرن موقعیت دندان ها و قرار دادن آن ها در جای صحیح خود باید از ارتودنسی استفاده کرد که ممکن است بین ۶ تا ۹ ماه طول بکشد . بعد از ارتودنسی پزشک براکت ها را برداشته و نگهدارنده تعبیه می کند .

هزینه ارتودنسی عقب بردن فک

برای عقب برد فک نمی توان مقدار ثابتی تعیین کرد زیر به عوامل زیادی نظیر :میزان تخصص پزشک ، شدت ناهنجاری و تعداد جلسات مورد نیاز ، داروهای مورد نیاز و …بستگی دارد . برای اطلاع یافتن از قیمت دقیق باید با پزشک خود مشورت کنید .

درمواردی که شدت ناهنجاری زیاد نباشد ممکن است پزشک پس از معاینه تشخیص دهد که بدون جراحی نیز میتواند دندان های ردیف بالا و پایین را روی هم جفت کند . او  از بریس، هدگیر (بلاک هایی که به سر متصل می شوند)، بلاک های ثابت یا متحرک برای عقب بردن دندان ها استفاده می کند .در برخی موارد برای ایجاد فضا در قوس دندانی  باید دندان ها را عقب برد که دندانپزشک برای این کار و عقب بردن دندان های مولر بیمار از دستگاه های خارج دهانی، میکرو ایمپلنت ها، وایرهای چهار در دو ، وایر های سوپر الاستیک، وایر های کویل اسپرینگ، و … استفاده می کند.

 اگر به دنبال پرشکی متخصص در خصوص جراحی فک خود هستید دکتر محمد علی ناصری متخصص ارتودنسی در اصفهان است که قادر به عقب بردن فک شما نیز می باشد .

نوشتهٔ پیشین
آیا با وجود روکش یا ایمپلنت دندان امکان ارتودنسی وجود دارد؟
نوشتهٔ بعدی
ارتودنسی تک دندان

۲۰ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام وقتتون بخیر میشه لطفا راهنمایی کند هزینه ارتودنسی عقب بردن فک حدودا چقدر می شود؟

  پاسخ
  • دکتر محمد علی ناصری
   ۱۳۹۸-۰۹-۰۲ ۶:۵۹ ق٫ظ

   سلام هزینه جراحی فک بستگی به عوامل زیادی مانند شدت ناهنجاری ،میزان تخصص دندانپزشک تجربه او ، بیمارستان محل جراحی و … بستگی دارد و نمی توان مقدار دقیقی برای آن تعیین کرد . برای اطلاع از قیمت دقیق و مشاوره می توانید به کلینیک ما مراجعه کنید .

   پاسخ
 • سلام دکتر ناصری عزیز . خواستم بپرسم آیا میشه دندان های جلو را بدون جراحی فک و تنها با ارتودنسی مرتب کرد ؟

  پاسخ
  • دکتر محمد علی ناصری
   ۱۳۹۸-۰۹-۱۰ ۷:۰۶ ق٫ظ

   سلام حامد جان ارتودنسی عقب بردن فک عموما برای افرادی ضرورت دارد که ناهنجاری فک داشته باشند . برای جواب دقیق باید حتما وضعیت دندان هایت را از نزدیک ببینم .اگر به هردلیلی نمی توانی حضوری به کلینیک مراجعه کنی عکس و رادیوگرافی دندان و صورتت را برایم ایمیل کن تا بتوانم راهنمایی دقیقی بکنم .

   پاسخ
   • سلام دکتر وقتتون بخیر
    من یه مم فک بالایم جلو هست میتونم عکس فکم رو براتون بفرستم ببینید با ارتودنسی حل میشه؟!

    پاسخ
    • دکتر محمد علی ناصری
     ۱۳۹۹-۰۷-۱۲ ۷:۱۱ ق٫ظ

     سلام دوست عزیز خواهش میکنم بله میتونید از طریق پیج اینستاگرام ارسال کنید.

     پاسخ
  • سلام اقای دکتر ببخشید من یکسال ارتودنسی انجام دادم و دندونام کامل مرتب شده و دکترم گفتن هفته اینده میخوان باز کنن،ولی فک بالام یکم جلو و چونم عقبه و یکم لبخند لثه ای دارم
   الان بخوام جراحی فک داشته باشممجددا باید ارتودنسی انجام بدم قبل عمل یا بعد عمل؟

   پاسخ
   • دکتر محمد علی ناصری
    ۱۳۹۹-۰۸-۲۲ ۴:۳۴ ق٫ظ

    سلام دوست عزیز برای عمل فک حتما باید ارتودنسی روی دندان های شما قرار داشته باشد و برای تنظیمات بعد از عمل وجود ارتودنسی ضروری هست .

    پاسخ
    • سلام اقای داکتر من یکسال می شود که فک هایم در وقت نان خوردن صدا میدهد باید چی کرد

     پاسخ
     • دکتر محمد علی ناصری
      ۱۳۹۹-۱۲-۱۱ ۱۱:۴۱ ق٫ظ

      سلام دوست عزیز.از خوردن غذاهای سفت بپرهیزید و دقت کنید دهانتان زیاد باز نشود در حد کم باز شود.

 • سلام هزینه انحراف فک پایین چقدره میشه حدودا

  پاسخ
  • دکتر محمد علی ناصری
   ۱۳۹۹-۰۱-۱۰ ۴:۴۳ ق٫ظ

   سلام دوست عزیز باید معاینه دقیق انجام شود چون احتمالا برای درمان انحراف فک نیاز به جراحی است درکل رفع مشکل انحراف فک هزینه آن بین ۷ تا ۹ میلیون است .

   پاسخ
 • سلام اقای دکتر فک پایین من جلو است ایا با و نمیتونم از پس هزینه های عمل بر بیام ایا ورزش یا راهکاری وجود نداره ک بتونه فک رو تا حدودی تغییر داد

  پاسخ
  • دکتر محمد علی ناصری
   ۱۳۹۹-۰۲-۲۴ ۳:۵۲ ق٫ظ

   سلام دوست عزیز .اصولا جلو بودن فک پایین نیاز به درمان های ارتودنسی و جراحی فک دارد و به ندرت تنها با درمان ارتودنسی می توان آن را اصلاح کرد .

   پاسخ
 • سلام دکتر دندان های فک بالای من جلو آمده اند و باعث شده دندان ها چفت نشن آیا نیاز به جراحی فک دارم یا با ارتودنسی درست میشن

  پاسخ
  • دکتر محمد علی ناصری
   ۱۳۹۹-۰۴-۲۶ ۳:۴۵ ق٫ظ

   سلام . بسته به شدت مشکل متفاوت هست اگر مشکل خفیف تا متوسط باشه با ارتودنسی اصلاح میشه اگر مشکل شدید باشه نیاز به جراحی فک هم هست .

   پاسخ
 • سلام آقای دکتر
  ارتودنسی من تمام شده و هفته دیگه ارتو متحرک برام میزارن،فک پایینم جلو بوده که خدارو شکر الان بشکل دندانهای معمولی و سالم در اومده،سوال من اینجاست ک آیا ارتودنسی متحرک هم میتونه باز هم فک پایین رو به عقب ببره؟چون ب نظرم باز فک پایین راه داره که به عقب کشیده بشه،ممنونم از شما

  پاسخ
 • سلام در صورت جلو بودن هردوفک به صورت متناسب ایا راهی برای عقب کشیدن هردو با ارتودنسی وجود دارد؟

  پاسخ
  • دکتر محمد علی ناصری
   ۱۳۹۹-۰۹-۳۰ ۸:۲۸ ق٫ظ

   سلام دوست عزیز بله در این موارد اگر مشکل از برجستگی دندانی باشد با کشیدن دندان ها و استفاده از فضای آن ها می توان فک را عقب کشید .

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین ویدئو ها

مقالات جدید

فهرست
Call Now Button
سؤالات خود را در واتساپ از ما بپرسید
پیام خود رادر واتساپ برای ما ارسال کنید