ارتودنسی نامرئی یا بدون سیم

ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی نوعی از ارتودنسی است که دستگاه های ارتودنسی در آن مشاهده نمی شوند . با پیشرفت علم دندانپزشکی تحول عظیمی در ارتودنسی از نظر مواد و وسایل رخ داده است . با ارتودنسی نامرئی می توانید بدون دغدغه به زندگی عادی خود ادامه دهید و در روابط شغلی و اجتماعی خود دچار مشکل نشوید .

ارتودنسی نامرئی (ارتودنسی بدون سیم) برای افرادی مناسب است که از نامرتب بودن دندان های خود رنج می برند اما به دلیل ظاهر نا مناسب آن و پیدا بودن دستگاه های ارتودنسی درون دندان تمایل چندانی به ارتودنسی ندارند .  برای آشنایی و دریافت اطلاعات بیشتر و در مورد ارتودنسی نامرئی با دکتر محمد علی ناصری متخصص ارتودنسی و ارائه دهنده انواع خدمات ارتودنسی از جمله ارتودنسی نامرئی در اصفهان همراه باشید .

ارتودنسی نامرئی بر خلاف سایر روش های درمانی ارتودنسی به هیچ گونه براکت و یا سیم ارتودنسی نیازی نخواهد داشت.در این روش که به آن ارتودنسی ژله ای نیز گفته می شود از پلاک های شفاف و بی رنگ استفاده می شود . این روش بیشتر برای کودکان که ناهنجاری دندان های آن ها پیچیدگی زیادی ندارد کاربرد دارد .

مزایای ارتودنس نامرئی (بدون سیم)

ارتودنسی بی سیم نسبت به روش های دیگر ارتودنسی مزایای زیادی دارد . از مزایای ارتودنسی نامرئی می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • به مدت ۲ ساعت می توان آن را بر داشت .
 •  هنگام مسواک زدن می توان آن را برداشت و به راحتی دندان ها را مسواک زد و نخ دندان کشید .از این رو در این روش بهتر می توان بهداشت دهان را رعایت کرد .
 • ظاهر زیبا تری دارد زیرا بر خلاف براکت های فلزی که کاملا آشکار هستند این روش نامرئی است .
 • تحریک کمتری برای دندان ، لثه و گونه ایجاد می کند.

معایب ارتودنسی نامرئی (بدون سیم)

در کنار مزایایی که گفتیم ارتودنسی نامرئی معایبی نیز دارد . برای تشخیص این که از این روش استفاده کنید یا نه بهتر است با معایب آن نیز آشنا شوید . در ادامه معایب ارتودنسی نامرئی را برای شما نام خواهیم برد :

 • بسیاری از مشکلات دندانی شدید در بزرگسالان با این روش قابل حل نیست .
 • نیاز به همکاری بیمار دارد .
 • هزینه آن از روش های دیگر خیلی بیشتر است .
 • احتمال گم شدن پلاک وجود دارد .
 • زمانی که از ارتودنسی نامرئی استفاده می کنید، جز آب نباید چیزی بنوشید تا ارتودنسی نامرئی، شفاف بماند. هنگام غذا خوردن باید پلاک های شفاف را از دهان خارج کنید. تمیز کردن پلاک ها نیز اهمیت ویژه ای دارد که باید طبق روش مناسبی انجام شود.در کل باید مراقب باشید تا زودتر به نتیجه ای که انتظار داشتید برسید .
بیشتر بدانید:  ارتودنسی ثابت فک پایین

انواع ارتودنسی نامرئی (بدون سیم)

ارتودنسی نامرئی انواع و متد های گوناگونی دارد . از انواع ارتودنسی نامرئی می توان به ارتودنسی سرامیکی ، ارتودنسی لینگوال ، ارتودنسی نامرئی با پلاک های شفاف اشاره کرد .در ادامه هر کدام از این متدها را کامل برای شما شرح داده ایم :

بریس های سرامیکی

بریس‌های سرامیکی  از براکت های رنگ دندان (و گاهی اوقات سیم‌های رنگی) نسبت به انواع فلزی برای مرتب کردن دندان ها استفاده می‌کنند  . این بریس ها نسبت به بریس های فلزی  ضعيف تر و شکننده تر هستند . به طور کلی ، چون بدون لکه هستند و از سرامیک های با رنگ مشابه رنگ دندان در آنها استفاده شده نسبت به انواع فلزی کمتر در معرض دید هستند اما به اندازه ی بریس های درونی یا الاینر های شفاف ، نامرئی نیستند.بریس های سرامیکی  به اندازه ي بريس هاي فلزي محكم نيستند بنابراین بايد به مدت طولاني تري روي دندان باقي بمانند. در این روش ارتودنست  شما بایستی از يك نيروي اهسته و تدريجي استفاده كند و مواظب اين باشد كه فشاري به انها وارد نشود. همچنين بريس هاي سراميكي معمولا گرانتر از بريس هاي قديمي فلزي هستند.

بریس های درونی

براکت های درونی که به انها بریس های نامرئی درونی، بریس های زبانی  نیز گفته می شود به همراه الاینر های شفاف یک قدم جلوتر رفته اند و در حال پیشرفت برای نامرئی کردن این درمان هستند. این را هم باید در نظر داشت که هر جایگزین، فواید و اشکالات خود را نیز دارد.این نوع بریس  را  پشت دندان‌ها مي جسپانند و از دید افراد پنهان هستند .

الاینرهای شفاف

الاینرها پلاک های شفافی هستند که جهت حرکت دندانها استفاده میشوند. این قالب های متحرک که از جنس پلاستیک پزشکی هستند تقریبا نامرئی بوده و با اعمال نیرویی تدریجی دندان ها را در مسیری از پیش تعیین شده در جهت مناسب خود حرکت میدهند. تمامی مراحل ساخت این پلاک ها توسط دستگاه هایی دیجیتالی و با استفاده از نرم افزارهای پیشرفته انجام می گردد. در این روش هیچگونه احتیاجی به استفاده از بند و براکت و یا سیم های فلزی نیست و شما تنها با استفاده از یک سری پلاک متحرک شفاف می توانید درمان ارتودنسی را برای بیمار خود انجام دهید.
در این روش طرح درمان ارتودنسی با نرم افزارهای کامپیوتری و دستگاه های مجهز به تکنولوژی سه بعدب سازی ترکیب می گردد و پلاک های منحصر بفرد برای هر بیمار ساخته می شود .

بیشتر بدانید:  ارتودنسی پیش از جراحی فک

مراقبت از ارتودنسی نامرئی (بدون سیم)

اگر می خواهید نتیجه مدنظرتون را از این روش ارتودنسی بگیرید باید به توصیه های دندانپزشک خود گوش دهید و عمل کنید .  ارتودنسی نامرئی نیاز به مراقبت دارد در غیر این صورت پس از گذشت مدت زمان طولانی مشاهده می کنید که هنوز به نتیجه مطلوبی نرسیده اید . در ادامه چند مورد از مراقبت های بعد از ارتودنسی نامرئی را برای شما نام خواهیم برد :

 • برای تمیز کردن ارتودنسی های نامرئی خود از مسواک استفاده کنید .
 • با استفاده از صابون ضد باکتری قالب ارتودنسی را شستشو دهید .
 • از کریستال های تمیز کننده استفاده کنید .
 • از قرار دادن قالب ها بر روی سطوح رنگی خودداری کنید .
 • زمانی که از قالب استفاده نمی کنید آن را در محافظ قرار دهید تا آسیب نبیند .
 • خودکار در دهان خود نگذارید .
 • از قرص های دندانی برای تمیز کردن دندان استفاده نکنید .
 • از مصرف نوشیدنی هایی که رنگ مصنوعی دارند بپرهیزید .
 • مدام آب بنوشید تا دهان و قالب های ارتودنسی نامرئی خود را تمیز کنید .

ارتودنسی نامرئی چه مشکلاتی را حل می کند ؟

ارتودنسی نامرئی برای برخی از مشکلات دندان مناسب نیست اما قادر است مشکلات زیر را تا حدودی حل کند :

به هم فشردگی دندان ها

اگر فک فضای کافی  نداشته باشد دندان ها نمی توانند در محل مناسب خود قرار بگیرند و دچار هم پوشانی و ناصافی می شوند . ارتودنسی نامرئی قادر است یک تا پنج میلی متر هم پوشانی را اصلاح کند .

فاصله زیاد بین دندان ها

در بعضی مواقع به دلیل افتادن و از بین رفتن یک دندان یا رشد غیر طبیعی فک فاصله بین دندان ها زیاد می شود .ارتودنسی نامرئی قادر است یک تا پنج میلی متر فاصله بین دندان ها را اصلاح کند .

بیشتر بدانید:  ارتودنسی کودکان

اوربایت / اورجت

اوربایت به حالتی گفته می شود که دندان های بالا جلوتر از دندان های پایین قرار می گیرند .

کراس بایت

هنگامی که فک بالا با فک پایین هم محور نباشد یک یا چند دندان فک بالا ، واقع در جلو و یا کنار دهان، پشت دندان های پایین قرار می گیرد .ارتودنسی نامرئی قادر است این مشکل را نیز حل کند .

مراحل انجام ارتودنسی نامرئی (بدون سیم)

برای انجام ارتودنسی نامرئی باید مراحل زیر را طی کرد :

 • در ابتدا باید به دندان پزشک مراجعه کنید و دندان های خود  را اسکن کنید و قالب تهیه کنید .
 • در مرحله بعد باید از دهان و دندان های خود تصاویر سه بعدی تهیه کنید .
 • بررسی طرح درمان کامپیوتری توسط متخصص ارتودنسی و تعداد پلاک‌های مورد نیاز، ساخت سفارشی پلاک‌ها در آزمایشگاه تخصصی ارتودنسی دندان، تست کردن پلاک روی دندان‌های بیمار
 • نظارت بر مراحل درمان ارتودنسی نامرئی و پیشرفت جابجایی و حرکت دندان ها

هزینه درمان ارتودنسی نامرئی  چقدر است؟

هزینه ارتودنسی نامرئی مانند سایر روش های ارتودنسی مقدار ثابتی نیست و به عوامل گوناگونی بستگی دارد .یکی از این فاکتور ها تعداد طلق های نامرئی است که به بیمار داده می شود . برای تعیین هزینه باید به عوامل دیگری از قبیل آیا بیمار نیاز به کشیدن دندان  یا جراحی فک دارد ؟آیا مشکل بیمار دندانی است یا فکی ؟ توحه کرد . از دیگر عوامل تأثیر گذار بر قیمت ارتودنسی نامرئی می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • شیب دندان ها
 • وضعیت فکین
 • نیم رخ بیمار
 • میزان شلوغی دندان ها
 • وضعیت رادیوگرافی بیمار

اگر از نا مرتب بودن دندان های خود رنج می برید و به دنبال روشی مناسب برای ارتودنسی دندان های خود هستید  دکتر محمد علی ناصری یکی از متخصصان انواع روش های ارتودنسی  از جمله ارتودنسی نامرئی در اصفهان می باشد .

نوشتهٔ پیشین
ارتودنسی لیزری
نوشتهٔ بعدی
ارتودنسی دندان چیست؟

۶ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • درود بر شما ، من یکی از دوستانم از بریس نامرئی برای صاف کردن دندان های خود استفاده کرد و از نتیجه راضی بود به همین دلیل من هم راغب شدم از این روش استفاده کنم . آیا ارتودنسی نامرئی درد دارد و چه مدت لازم است تا درمان کامل انجام شود ؟ ممنون می شوم راهنمایی کنید

  پاسخ
  • دکتر محمد علی ناصری
   ۱۳۹۸-۰۶-۲۳ ۷:۵۸ ق٫ظ

   سلام . طول درمان ارتودنسی نامرئی به عوامل زیادی مانند استفاده منظم بیمار از الاینرهای شفاف و همچنین میزان ناهنجاری بستگی دارد بنابراین نمی توان برای آن مدت زمان دقیقی مشخص کرد بنابراین درمورد مدت زمان ارتودنسی نامرئی باید هنگام معاینه از متخصص ارتودنسی خود مشاوره بگیرید اما به طور میانگین می توان گفت ارتودنسی نامرئی برای نوجوانان ۱ سال و برای بزرگسالان ۲ سال طول خواهد کشید .

   پاسخ
   • یگانه عباسی
    ۱۳۹۹-۰۶-۲۹ ۵:۴۴ ق٫ظ

    سلام آقای دکتر، من ۱۶ سالمه و بین دو تا دندونای جلوییم فاصله هست و به همین خاطر میخوام که ارتودنسی کنم، میتونم از ارتودنسی نامرئی استفاده کنم؟

    پاسخ
    • دکتر محمد علی ناصری
     ۱۳۹۹-۰۶-۳۰ ۷:۱۹ ق٫ظ

     سلام دوست عزیز باید معاینه بشید تا با توجه به شرایط برای شما تصمیم گیری شود .

     پاسخ
 • سلام جناب دکتر ناصری . اگر امکان داره لطفا بفرمایید برای جلوگیری از لک شدن پلاستیک ارتودنسی باید چیکار کرد ؟

  پاسخ
  • دکتر محمد علی ناصری
   ۱۳۹۸-۰۶-۳۱ ۷:۴۰ ق٫ظ

   سلام دوست عزیز برای لک نشدن قالب ارتودنسی نامرئی باید بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت کنید ، مدام آب بنوشید ، قالب را در محافظ مخصوص خودش قرار دهید و از کریستال های تمیز کننده استفاده کنید .

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین ویدئو ها

مقالات جدید

فهرست
Call Now Button
سؤالات خود را در واتساپ از ما بپرسید
پیام خود رادر واتساپ برای ما ارسال کنید