ارتودنسی ثابت

ارتودنسی ثابت

منظور از ارتودنسی ثابت این است که بیمار نمی تواند دستگاه ارتودنسی را از دهان خارج نماید. در دستگاه ارتودنسی ثابت دو فک اجزا به صورت نگین هایی برروی دندان چسبانده شده و ثابت می گردند. به این نگین ها براکت می گویند. این روش درمانی برخلاف ارتودنسی متحرک، وابسته به همکاری بیمار نمی باشد.

ارتودنسی ثابت جهت ایجاد لبخند زیبا از طریق هماهنگ کردن و ردیف کردن دندان هاو لب ها با یکدیگر انجام می شود. با انجام ارتودنسی، دندان ها عملکرد بهتری داشته، تمیز کردن آنها راحت تر است و فاصله بین دندانها تنظیم میشود. این وضعیت باعث افزایش اعتماد به نفس فرد وافزایش عملکرد و کیفیت زندگی در فرد میشود. لازم به ذکر است که با توجه به شرایط خاص فکی و دندانی انواع مختلف ارتودنسی های ثابت موجود می باشد که متخصص ارتودنسی بسته به نوع و شدت ناهنجاری از تکنیک ها وابزار مختلف استفاده میکند.

مزایای  ارتودنسی ثابت دو فک

 • پایین بودن هزینه آن نسبت به برخی از روش های ارتودنسی دیگر
 • کوتاه بودن دوره درمان
 • نیازبه مراقبت کمتر و راحت بودن بیمار

طول درمان ارتودنسی ثابت دو فک به طور متوسط ۲ سال می باشد ولی براساس نوع ناهنجاری بیمار و شدت مشکل می تواند بیشتر هم بشود  حتی تا سه سال طول بکشد . بیمار در هنگام دوره درمانی ثابت نباید غذاهایی با قوام سفت مثل ته دیگ، بلال، میوه های هسته دار، زیتون و غیره را استفاده نماید. در غیر این صورت براکت از دندان جدا می شود که می بایست براکت جدیدی برای بیمار چسبانده شود که این امر می تواند باعث طولانی شدن زمان درمان و آسیب به دندان گردد. در این دوره بیمار از نظر بهداشت، به مراقبت های خاصی نیاز دارد تا از ایجاد تغییر رنگ و پوسیدگی در دندانها جلوگیری به عمل آید.

بیشتر بدانید:  ارتودنسی ثابت فک پایین

ارتودنسی ثابت دو فک

روند درمان ارتودنسی ثابت دو فک

ابتدا در جلسه اول رادیوگرافی ، عکس برداری و قالب گیری گچی برای ساخت مدل انجام می شود . پزشک متخصص بر اساس تحلیل های خود روش و طرح درمان مناسب را پیشنهاد می دهد . اگر دندان ها بسیار به هم فشرده باشند و فک فضای لازم رابرای تمامی دندان ها نداشته باشد به ناچار تعدادی از دندان های دائمی بیمار کشیده خواهند شد .

ارتودنسی می تواند تنها ماه یک میلی متر دندان را حرکت دهد و در بعضی مواقع ممکن است حتی خود بیمار هم متوجه نشود  . در طول ارتودنسی ممکن است برخی از دندان های بیمار کشیده شود . بیمار پس از انجام اقدامات اولیه ارتودنسی باید هر یک ماه یک بار جهت ویزیت درمان شود . فعال کردن سیم های ارتودنسی و کش ها در ابتدای کار درد دارد اما به مرور زمان و پس از گذشت یک هفته درد آن کاهش خواهد یافت  . قبل از جایگذاری بریس به مدت یک هفته بین دندان های آسیاب بریس قرار داده می شود تا فضای لازم برای باندهای دندان های آسیاب ایجاد شود . سپس پزشک متخصص باندها را با سیمان ثابت و براکت به جلوی دندان ها می چسباند . در مرحله بعد دندان پزشک با تغییر دادن سیم ها ، اضافه کردن فنر ، کش یا دیگر وسایل جانبی ارتودنسی بریس ها را تنظیم می کند . عموما برای درست روی هم قرار گرفتن دندان های بالا و پایین از کش استفاده می شود .

عوارض ارتودنسی ثابت دو فک

در حالت کلی می توان گفت ارتودنسی ثابت عوارض چندانی ندارد اما تمیز نکردن برسی های ثابت می تواندمنجر به پوسیدگی و به جا ماندن لکه های سفید بر روی دندان شود . طی حرکت دندان، بعضی از استخوان هایی که در مسیر حرکت دندان قرار دارند منحل می شوند در حالی که استخوان جدید در زیر آن دیگری قرار دارد. از دست دادن همیشگی طول ریشه ی دندان ممکن است در طول این انحلال استخوان اتفاق بیافتد که منجر به لق شدن دندان می شود. با این حال این اتفاق مشکل جدی ایجاد نمی کند.

بیشتر بدانید:  ارتودنسی نامرئی یا بدون سیم

اجزای مهم ارتودنسی ثابت دو فک

درادامه به بررسی اجزای مهمی که در ارتودنسی ثابت به کار گرفته می شود می پردازیم :

بند :

بندها اتصالات مختلف به دندان ها را ثابت نگه می دارند . بندها در سایز های گوناگونی وجود دارند ومی توان آن ها را به دندان های مختلف متصل کرد . این اجزا از استیل ضد رنگ ساخته می شوند . سطح داخلی بند ها نسبت به سطح  خارجی خشن تر و کدر است و به نگهداری چسب (سمان کمک می کند ) . سطح خارجی از موادی صاف و براق تشکیل می شود .

جدا کننده ها :

هنگام عبور بند از میان دندان های به هم چسبیده ممکن است مشکلاتی نظیر کج شدن بند رخ دهد . با استفاده از بند می توان دندان را از دندان های کناری جدا کرد و سپس بند ها را بر روی دندان نصب کرد . بند را باید چند روز قبل از قرار دادن بند به سطح کناری دندان مولر (آسیا) قرار دارد .

براکت ها :

از اجزای مهم دیگر ارتودنسی می توان به براکت ها اشاره کرد . کاربرد براکت ها انتقال فشار سیم یا الاستیک به دندان است . هر براکت دارای تعدادی شکاف است که سیم قوسی وارد آن می شود .

کش ها :

کش ها در قطر  و رنگ های مختلفی وجود دارند و شبیه به نوار لاستیکی  هستند . این ابزار از لاتکس ارتجاعی ساخته می شود و میزان فشاری که وارد می کنند بستگی به قطر آن ها دارد . فشار معمولی معادل ۱۵۰ تا ۳۰۰ gm است. بیشترین فشار ارتودنسی میان ۳۵۰ تا ۹۰۰ gm است. از کاربرد های کش می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • بسته شدن فضای میان دندان ها
 • اصلاح فاصله میان دندان های بالا و پایین (اپن بایت)
 • اصلاح کراس بایت
 • اصلاح ارتباط بین فک ها
بیشتر بدانید:  ارتودنسی متحرک

فنر :

علاوه بر موارد بالا از اجزای دیگر ارتودنسی می توان به فنر اشاره کرد . از کاربرد های دیگر فنر می توان به تولید فشار و جابه جایی دندان ، باز کردن یا بستن فضای میان دندان اشاره کرد .

نکات مهم ارتودنسی ثابت دوفک

اگر قصد ارتودنسی ثابت دارید باید حتما به نکات زیر توجه کنید :

 • پس از انجام ارتودنسی از شکستن چیزهای سخت مانند تنقلات و آجیل (تخمه و بادام و…) و یا خوردن غذا های سفت و چسبنده مانند ته دیگ و آدامس خودداری کنید و تا چند روز فقط از غذاهای نرم استفاده کنید  .
 • در هنگام ورزش کردن مانند شنا و انجام فعالیت های سنگین مراقب سیم های ارتودنسی خود باشید و تا جایی که امکان دارد از محافظ استفاده کنید .
 • در روزهای اولیه پس از ارتودنسی از خوردن مواد غذایی رنگی مانند سس ، سبزی ، نوشابه ، چای ، قهوه و… جدا خودداری کنید  .
 • براکت ها و سیم های ثابت ارتودنسی خود را توسط مسواک های مخصوص و برس های بین دندانی تمیز کنید تا دندان ها پوسیده نشوند و بو نگیرند .
 • همان طور که قبلا گفته شد پس از انجام ارتودنسی مرتب به پزشک خود مراجعه کنید تا پزشک متخصص سیم و فنر های ارتودنسی را فعال کند .

قیمت ارتودنسی یکی از دغدغه های اصلی است که اکثر افراد برای مراجعه به دندان پزشک دارند . لازم به ذکر است قیمت ارتودنسی ثابت نسبت به روش های ارتودنسی دیگر از جمله ارتودنسی متحرک و نامرئی کمتر است .  اگر از ناهنجاری دندان های خود رنج می برید حتما به کلینیک دکتر محمد علی ناصری متخصص ارتودنسی در اصفهان مراجعه کنید .

نوشتهٔ پیشین
سن مناسب برای ارتودنسی
نوشتهٔ بعدی
ارتودنسی متحرک

۴ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • نسیم صادقی
  ۱۳۹۸-۰۷-۰۱ ۶:۴۵ ق٫ظ

  سلام دکتر من چند ماهی است که تصمیم دارم دندان هایم را ارتودنسی کنم .مطلب شما را خوندم خیلی جامع و خوب بود فقط میشه لطفا بفرمایید بهترین سن برای ارتودنسی چه زمانی است ؟چون می ترسم برای ارتودنسی دندان هایم دیر شده باشد .

  پاسخ
  • دکتر محمد علی ناصری
   ۱۳۹۸-۰۷-۰۲ ۷:۱۶ ق٫ظ

   سلام . بهترین سن برای ارتودنسی قبل از بلوغ است زیرا بسیاری از مشکلات ناهنجاری دندان ها را با هزینه کمتر و راحت تر می توان درمان کرد اما نگران نباشید زیرا بعد از بلوغ و در سن بزرگسالی نیز حتی اگر شدت ناهنجاری زیاد باشد متخصص ارتودنسی می تواند با جراحی فک مشکل را حل کند .

   پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر . خواستم بپرسم از بین روش های ارتودنسی ، ثابت بهتر است یا متحرک ؟

  پاسخ
  • دکتر محمد علی ناصری
   ۱۳۹۸-۰۸-۲۱ ۶:۵۷ ق٫ظ

   سلام بستگی به سن شما و وضعیت ناهنجاری دندان هایتان دارد . ارتودنسی متحرک بیشتر برای سنین پایین و ناهنجاری های خفیف استفاده می شود . برای انتخاب بهترین روش حتما با متخصص ارتودنسی خود مشورت کنید تا پس از معاینه وضعیت دندان های شما تشخیص دهد ارتودنسی ثابت بهتر است یا متحرک

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین ویدئو ها

مقالات جدید

فهرست
Call Now Button
سؤالات خود را در واتساپ از ما بپرسید
پیام خود رادر واتساپ برای ما ارسال کنید