ارتودنسی ثابت فک پایین

بدون دیدگاه
روش های ارتودنسی
ارتودنسی ثابت فک پایین

در بسیاری از مواقع ناهنجاری دندان های یک فک  از جمله فک پایین بیشتر است و افراد تمایلی به ارتودنسی دندان های  فک بالای خود  ندارند . ارتودنسی ثابت فک پایین زمانی کاربرد دارد که ردیف بالایی دندان ها کاملا صاف باشد و هیچ ناهنجاری نداشته باشد  در این صورت بیمار می تواند ارتودنسی ثابت را تنها بر روی یک فک انجام دهد .

 

اگر، با این حال، فک نامتوازن دارید، متخصص ارتودنسی‌تان نمی‌تواند این مسئله را نادیده بگیرد و تنها بر روی ردیف پایین تمرکز کند. هم فک بالا و هم پایین باید تحت درمان قرار گیرند تا فک شما به هماهنگی برسد، و این حالت حتی اگر دندان‌های بالای شما صاف باشند، ممکن است انجام شود. همچنین توجه داشته باشید که هر یک از دندان‌های چکونه در کنار هم قرار می‌گیرند؛ زیرا حرکت چند دندان همواره دندان‌های دیگر را در دهان شما تحت تاثیر قرار می‌دهد. برای تصمیم گیری بهتر لازم است تا با پزشک متخصص خود مشورت کنید .

شرایط ارتودنسی نیم فک

ارتودنسی نیم فک (ارتودنسی بر روی یک فک ) تحت شرایط زیر موثر خواهد بود:

دندان‌های کج  معمولاً پس از مرتب شدن جلوتر می‌آید، چنانچه دندان‌های پایین شلوغ و به‎هم فشرده، اوربایت (جلوتر بودن دندان‌های بالا از دندان‌های پایین) شدید و دندان‌های بالا مرتب باشد، سیم‌کشی دندان‌های پایین موثر خواهد بود. بالعکس چنانچه دندان‌های بالا فاصله‌ دار باشد، بیمار دچار اوربایت شدید بوده و از وضعیت دندان‌های پایین راضی باشد، می‌توان ارتودنسی را فقط بر روی فک بالا انجام داد. اثر بستن فاصله بین دندان‌ها برعکس صاف کردن دندان‌های به‌هم‌فشرده است؛ یعنی این که پس از بستن فاصله بین دندانی، دندان‌ها عقب‌تر می‌رود و اختلال اوربایت بهتر می‌شود.

بیشتر بدانید:  ارتودنسی عقب بردن فک

اگر دندان‌های بالا عقب‌تر از دندان‌های پایین باشد، یعنی اصطلاحاً اختلال آندربایت وجود داشته باشد، و دندان‌های بالا شلوغ و به‌هم‌فشرده باشد، ارتودنسی یک فک قابلیت اصلاح مشکل را دارد. به خاطر بسپارید که اگر دندان‌های بالا و پایین به خوبی روی هم قرار بگیرد و فقط دندان‌های جلو به‌هم‌فشرده باشد، ارتودنسی دندان‌های بالا منجر به اوربایت خواهد شد.

رابطه  پیچیده  ای بین فکین و عملکرد جویدن غذا وجود دارد .  در برخی موارد مشاهده می شود که ارتودنسی بر روی یک فک  باعث بدتر شدن عملکرد جویدن غذا توسط بیمار می شود . به صورتی که دندان های جلو و عقب نمی توانند به خوبی با یکدیگر تماس برقرار کنند . بنابراین برای تصمیم گیری در این زمینه باید حتما با پزشک متخصص خود مشورت کنید .

ارتودنسی عقب بودن فک پایین

معایب ارتودنسی ثابت فک پایین

  • در برخی موارد باعث اختلال درجویدن غذا می شود
  • نیرو بین دندان ها به صورت یکنواخت توزیع نمی شود
  • ممکن است باعث تشدید اختلال بایت شود و دندان ها جلو و عثب به سختی روی یکدیگر قرار می گیرند و احتمال شکستن و ترک خوردن دندان ها افزایش می یابد .
  • ممکن است باعث شود دندان های جلو وعقب دیگر تماسی با یکدیگر نداشته باشند  و فشار مضاعفی به لثه ها وارد می شود  .
  • چنان چه بیمار دارای اختلال آندربایت باشد  و ارتودنسی ثابت فک پایین را تنها انجام دهد ممکن است دندان های پایین صاف شوند اما اختلال بایت شدید تر خواهد شد  هم چنین اگر بیمار دارای اختلال اوربایت باشد و ارتودنسی رو تنها بر روی فک بالا انجام دهد اوربایت تشدید خواهد شد .
بیشتر بدانید:  ارتودنسی ثابت

ارتودنسی عقب بودن فک پایین

یکی از رایج ترین مشکلاتی که امروزه افراد و به ویژه کودکان به آن دچار هستند مشکل عقب بودن فک پایین است . تصور بسیاری از والدین این است که عقب بودن فک پایین به دلیل رشد کردن دندان ها به سمت داخل رخ می دهد در صورتی که این تصور غلط است و در واقع عقب بودن فک پایین باعث می شود دندان ها به شکل نادرست رشد کنند . یکی از نشانه های بارز عقب بودن فک پایین این است که دندان ها بالا جلوتر به نظر می رسند و لب بالا نیز بالاتر و بزرگتر به نظر می رسد .برای درمان عقب بودن فک معمولا از ارتودنسی جبرانی یا کاموفلاژ استفاده می شود . در این ارتودنسی چند تا از دندان های بیمار کشیده می شود تا فضای کافی برای جابه جا شدن دندان ها و قرارگرفتن آن ها در جایگا درست به وجود بیاید .

عقب بودن فک پایین

علل عقب بودن فک پایین

کوچک بودن فک پایین

رایج ترین علت عقب بودن فک پایین کوچک بودن فک پایین است .کوچک بودن فک پایین باعث می شود دندان ها خود را در همان فضای کم جا دهند و این موضوع باعث می شود تعادل بین دو فک بهم بخورد .

کوچک بودن دندان ها

یکی دیگر از دلایل عقب بودن فک پایین کوچک بودن دندان ها است .در این حالت دندان ها در فضای کم فک پایین به طور منظم قرار می گیرند اما فرد دچار اختلال اوربایت زیاد می شود .

عادتهای نادرست

برخی از کودکان عادتهای رفتاری نادرستی مانند مکیدن انگشت یا نفس کشیدن با دهان دارند و در حالت عادی فک پایین خود را عقب نگه می دارند که این عادت به مرور زمان موجب عقب ماندن فک پایین  می شود .

بیشتر بدانید:  ارتودنسی لیزری

علاوه بر عقب بودن فک گاهی اوقات فرد با مشکل جلو بودن فک دست و پنجه نرم می کند که در این صورت باید ارتودنسی عقب بردن فک را انجام دهد

دکتر ناصری یکی از متخصصین ارتودنسی نیم فک در اصفهان می باشد . برای دریافت اطلاعات بیشتر و تشخیص این که ارتونسی ثابت فک پایین می تواند پاسخ گوی درمان ناهنجاری شما باشد یا خیر می توانید به کلینیک دکتر محمد علی ناصری متخصص ارتودنسی در اصفهان مراجعه کنید .

نوشتهٔ پیشین
ارتودنسی رنگی
نوشتهٔ بعدی
ارتودنسی پیش از جراحی فک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین ویدئو ها

مقالات جدید

فهرست
Call Now Button
سؤالات خود را در واتساپ از ما بپرسید
پیام خود رادر واتساپ برای ما ارسال کنید