ارتودنسی متحرک کودکان

بدون دیدگاه
مقالات ارتودنسی
ارتودنسی متحرک کودکان

یکی از روش های متداول برای ارتودنسی کودکان استفاده از دستگاه های متحرک است . برای آشنایی بیشتر با شیوه ارتودنسی متحرک کودکان و کاربرد هرکدام از پلاک های متحرک با ما همراه باشید .

در ارتودنسی متحرک کودکان به راحتی می توان دستگاه های متحرک را در دهان گذاشت و برداشت . این دستگاه ها از سیم و آکریل ساخته شده اند . دستگاه های متحرک دو نوع دارند و  می توان آن ها را برای یکی از فکین یا هر دو فک استفاده کرد . دستگاه هایی که هر دو فک را در برمی گیرند عمدتا حجیم تر هستند  و  بیشتر برای تغییر موقعیت فک پایین استفاده می شوند . کودکان تنها در مواردی خاص مانند شنا کردن ، شست و شو  دندان و غذا خوردن می توانند پلاک ها را از دهان خارج کنند  .

ارتودنسی متحرک کودکان

پلاک های متحرک ارتودنسی متحرک کودکان

یکی از ابزار های مورد نیاز برای ارتودنسی متحرک کودکان پلاک متحرک است . از کاربرد های این پلاک ها می توان به گسترش عرض فک بالا، حرکت های تک دندانی در کودکان، درمان های فانکشنال اشاره کرد . در اغلب مواقع پلاک های متحرک بعد از ارتودنسی به منظور تثبیت نتیجه درمان استفاده می شوند . در ادامه انواع پلاک های متحرک را برای شما نام خواهیم برد :

  • پلاک invisalign
  • پلاک های ساده

  •  پلاک فانکشنال
  • پلاک شفاف
  • پلاک های نگه دارنده
  •   پلاک quadhelix
  •  پلاک sagittal

از پلاک های متحرک پر کاربرد می توان به پلاک شفاف اشاره کرد .پلاک نگهدارنده شفاف شبیه ارتودنسی نامرئی است . این پلاک از پلاستیک شفاف قالب زده شده ای ساخته می شود و به خوبی روی دندان ها می نشیند . پلاک شفاف  نامرئی و راحت است و درصورت آسیب دیدن باید تعویض شود .چنانچه برای درمان ارتودنسی کودک خود از پلاک‌های پلاستیکی شفاف استفاده می کنید، از کودک بخواهید حتما پلاک را هنگام خوردن غذا دربیاورد.

بیشتر بدانید:  علت عقب رفتن لثه

از دیگر پلاک های متحرک برای ارتودنسی متحرک کودکان پلاک فانکشنال است . نحوه عملکرد این پلاک به این صورت است که با جلوتر آوردن فک پایین باعث تحریک آن می شود تا فک به موقعیت رشد بالقوه خود برسد . پلاک های فانکشنال برآمدگی دندان های قدامی فک بالارا نیز کمتر می کند . این پلاک ها از دو بخش بریس متحرک فوقانی و بریس متحرک تحتانی تهیه شده اند .این دو قسمت با بستن دهان بر روی یکدیگر قرار می گیرند . معمولا از این دستگاه برای مرحله اول درمان ارتودنسی استفاده می شود و پس از آن به مدت ۱۸ الی ۲۴ ماه از ارتودنسی ثابت استفاده خواهد شد  .

باوجود این که جنس پلاک های نگهدارنده مانند پلاک متحرک است اما هر کدام وظیفه درمانی متفاوتی دارند . پلاک های نگهدارنده دندان ها را در موقعیت نهایی نگه می دارد و از حرکت دندان ها جلوگیری می کند اما پلاک های متحرک دارای اجزایی هستند که باعث می شود دندان به سمت موقعیت مورد نظر حرکت کند .

مراقبت از پلاک های متحرک

فقط در مواقع ضروری می توانید پلاک های ارتودنسی را از دهان کودک خود خارج کنید . پلاک های ارتودنسی به صورت ۲۴ ساعته باید در دهان کودک باشد و فقط هنگام مسواک زدن یا غذا خوردن می توان آن را از دهان خارج کرد . باید به کودک خود بفهمانید از بازی کردن با پلاک و در آوردن آن خودداری کند .  هنگامی که پلاک های متحرک را از دهان کودک خود در می آوردید حتما آن را در جایی دور از دسترس کودک و حیوانات خانگی قرار دهید .  مراقب باشید کودک شما غذاهای سفت و چسبنده نخورد زیرا ممکن است موجب آسیب دیدن پلاک شود .

بیشتر بدانید:  ارتودنسی رنگی

حتما پلاک های متحرک را با استفاده از مسواک تمیز و خمیر دندان تمیز کنید و از تمیز کردن پلاک با آب گرم و جوش خودداری کنید . می توانید هفته یکبار آن را درون محلول قرار دهید تا آلودگی و جرم از روی پلاک ها پاک شود . پس از این که پلاک ها را درون دهان کودک خود قرار دادید تا دو سه روز ترشح بزاق دهان او زیاد خواهد شد و جای نگرانی نیست .

پلاک های متحرک را بعد از غذا خوردن و مسواک زدن می توان با آب خالی و یا مواد شستشو دهنده (مایع ظرف شویی) شست .راه دیگر برای تمیز کردن پلاک های متحرک استفاده از قرص های مخصوص این کار است . پلاک و قرص را باهم درداخل لیوان بگذارید تا تمیز شود  .

قیمت پلاک های متحرک نسبتا گران است . از پیچیدن پلاک داخل دستمال یا حوله کاغذی خودداری کنید و به هیچ عنوان آن را داخل جیب قرار ندهید زیرا پلاک های متحرک بسیار شکننده هستند . در صورت شکستن و آسیب دیدن پلاک در اسرع وقت به پزشک خود مراجعه کنید .  هنگام خارج کردن و جایگزین کردن پلاک ارتودنسی متحرک کودک خود دقت کنید و  به نکات و راهنمایی های پزشک معالج خود توجه نمایید .

ارتودنسی متحرک کودکان

مشکلات ارتودنسی متحرک کودکان

پلاک های متحرک ارتودنسی عمدتا برای ناهنجاری های ساده فک و جابه جایی متخصر کاربرد دارند . در روزهای ابتدایی استفاده کودک ممکن است مشکلاتی از قبیل موارد زیر برای او به وجود بیاورد :

  • مشکل در تکلم
  • زیاد شدن آب دهان
  • ایجاد حالت تهوع

این مشکلات جای نگرانی ندارند و بعد از گذشت چند روز معمولا برطرف خواهند شد .

بیشتر بدانید:  ارتودنسی چه مدت طول می کشد؟

گاهی تفاوت در سایز فک و دندان‌ها دیده می‌شود، کوچکی فک و دندان‌های بزرگ باعث می‌شوند که دندان‌ها شلوغ به نظر برسند‌ یا در مواردی قبل از دست رفتن زودهنگام دندان‌های شیری نیز می‌تواند باعث بروز اختلالاتی در فک و دندان‌ها شود که درنتیجه اینها نامرتبی دندان‌ها دیده می‌شود. در این موارد نیاز به درمان ارتودنسی جهت مرتب شدن دندان‌های نامنظم است که درنهایت تصحیح روابط نامناسب فک بالا و پایین را نیز سبب می‌شود. با تغییر روابط دو فک و بهبود آن بالطبع زیبایی و غذا خوردن بیمار نیز بهتر می‌شود.

دندان و ریشه در سنین پایین قابلیت تغییر پذیری بیشتری دارند . در سنین بزرگسالی ساختمان های استخوان فکین تثبیت می شود بنابراین این روش کمتر پاسخ گو است . ارتودنسی متحرک برای کودکان کاربرد زیادی دارد در صورتی که افراد در سنین بزرگسالی معمولا از ارتودنسی ثابت استفاده می کنند .

اگر دندان های کودک شما نیاز به ارتودنسی دارد و مایلید از پلاک های متحرک برای کودک خود استفاده کنید دکتر ناصری متخصص ارتودنسی در اصفهان است که قادر است  ناهنجاری های دندان  کودک شما را با ارتودنسی متحرک کودکان برطرف نماید .

نوشتهٔ پیشین
ارتودنسی کودکان
نوشتهٔ بعدی
ارتودنسی سرامیکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین ویدئو ها

مقالات جدید

فهرست
Call Now Button
سؤالات خود را در واتساپ از ما بپرسید
پیام خود رادر واتساپ برای ما ارسال کنید