ارتودنسی تک دندان

ارتودنسی تک دندان

در برخی مواقع فرد علی رغم صاف بودن تمامی دندان ها یکی از دندان هایش نامرتب است که باعث می شود موقع خندیدن جلوه قشنگی نداشته باشد . حتی یک دندان ناهنجار و نازیبا که در بین دیگر دندان‌ها خود را نشان دهد به زیبایی دهان و دندان فرد آسیب می‌رساند و چهره‌ی فرد را زشت جلوه می‌دهد. اگر برای شما هم سوال است که آیا ارتودنسی تک دندان وجود دارد و آیا می شود تنها یک دندان را ارتودنسی کرد با دکتر محمد علی ناصری متخصص ارتودنسی در اصفهان همراه باشید .

روش‌‌های ارتودنسی تک دندان

از روش های ارتودنسی تک دندان می توان به سه روش ارتودنسی ثابت ، ارتودنسی متحرک و درمان با لیزر اشاره کرد .

ارتودنسی ثابت:

اگر برای رفع نامنظمی تک دندان از این روش استفاده شود براکت ها بر روی همه دندان ها قرار می گیرند تا جابه جایی دندان به صورت کامل انجام شود .

ارتودنسی متحرک:

یکی از روش‌های درمان ناهنجاری یک دندان ارتودنسی متحرک است. در این روش دستگاههای ارتودنسی برای مدت زمان خاص تشخیص داده شده توسط ارتودنتیست، در دهان قرار می‌گیرند. در این روش مدت درمان کوتاه‌‌تر از زمانی است که برای ارتودنسی تمام دندانها لازم است.

درمان با لیزر

در بسیاری از موارد مشاهده می شود که برای رفع ناهنجاری یک دندان از لیزر استفاده می شود . پزشک متخصص در یک جلسه دندان نامرتب را با استفاده از لیزر تراش می دهد و آن را صاف می کند . از معایب این روش می توان به از بین رفتن مینای دندان و افزایش آسیب پذیری دندان در مقابل پوسیدگی اشاره کرد .

ارتودنسی تک دندان

مرتب کردن دو یا چهار دندان

پلاک اینمان یک بریس متحرک و شگفت انگیز است .  پلاک اینمان دارای رشته‌های فنری از جنس نیکل تیتانیوم است که به آرامی به دو قوس ردیف کننده (aligner bows) در جهت مخالف با یکدیگر نیرو وارد می‌کند و دندان‌ها را به موقعیت جدید خود هدایت می‌کند. این نیروهای ملایم بر طیف وسیعی از حرکات فعالیت می‌کنند، به همین دلیل است که Inman Aligner به سرعت عمل می‌کند. نتیجه و اثر بخش بودن این پلاک را در مدت زمان ۱۲ تا ۱۶ هفته می توانی ببینید . این بریس می‌تواند دو تا چهار دندان جلو را هدف بگیرد و اصلاح کند نوع پلاک باید در یک زمان تنها روی یک فک اعمال شود، زیرا ممکن است بیمار احساس کند جسم بسیار بزرگی در دهان دارد.

بیشتر بدانید:  ارتودنسی ثابت

ارتودنسی تک دندان نیش

به دندان هایی که در گوشه دهان قرار دارند دندان نیش گفته می شود . این دندان ها تأثیر زیادی در زیبایی  سلامت دندان ها دارند . اکثر افراد با مشکل دندان های نیش برآمده یا خارج از قوس دندانی دست و پنجه نرم می کنند . بسیاری از افراد ممکن است که کشیدن دندان نیش را به ارتودنسی ترجیح دهند  در صورتی که این باور اشتباه است  زیرا همان طور که قبلا گفته شد دندان های نیش علاوه بر سلامتی تأثیر زیادی برپر جلوه دادن صور و لب ها دارد .

 

افتادن و یا کشیدن دندان های نیش موجب فرو رفتن ناحیه لب ها ، عمیق شدن خط لبخند و … می شود .  افتادن زود هنگام دندان های شیری و عدم درمان به موقع می تواند موجب کمبود فضا برای رویش دندان های نیش شود . در اکثر مواقع اگر دندان نیش فضای کافی برای رویش نداشته باشد در محلی بیرن زده تر و بالاتر از محل طبیعی خود رشد می کند .

 

علاوه بر کمبود فضا از دلایل دیگر رویش نابه جای دندان نیش می توان به عوامل ژنتیکی اشاره کرد . در این حالت دندان نیش به سمت داخل کام فک بالا تغییر مسیر می دهد و از آن جا رویش می یابد . در بعضی مواقع نیز در همان محل به صورت نهفته و رویش نیافته باقی می ماند  به همین دلیل در بسیاری از موارد دیده می شود که بیماران تا سنین بزرگسالی متوجه حضور یک دندان نهفته در ناحیه سقف دهان خود نمی شوند .

 

در این حالت باید دندان خود را به پزشک ارتودنسی متخصص نشان دهید . اگر بتوان دندان نهفته را بیرون آورد و در موقعیت صحیح قرار داد پزشک درمان ارتودنسی دندان را شروع خواهد کرد . پس از باز شد فضای کافی و رویش دندان نیش نهفته بیمار جراحی خواهد شد تا تاج دندان نیز نمایان شود .

 

از جمله عواملی که بر موفقیت آمیز بودن درمان دندان نیش نهفته تأثیر دارد می توان به سن بیمار ،محل نهفتگی ، زاویه دندان نهفته ، عمق نهفتگی و میزان فضای قوس دندانی اشاره کرد .

 

بیشتر بدانید:  ارتودنسی لیزری
اگر دندان نیش را با ارتودنسی نتوان در موقعیت صحیح قرار داد و با اعمال نیروی ارتودنسی احتمال آسیب رسانی به ریشه سایردندان های مجاور باشد پزشک ناچار است دندان نیش نهفته را به وسیله ارتودنسی خارج کند و در صورت نیاز در فضای خالی به وجود آمده ایمپلنت قرار دهد .

ارتودنسی یک دندان کج

 

ارتودنسی تک دندان کج را نمی توان با ارتودنسی ثابت درمان کرد زیرا ارتودنسی ثابت برای مرتب کردن مجموعه ای از دندان ها در کنار هم است . یک دندان کج را در اغلب موارد با استفاده از ارتودنسی متحرک و پلاک های متحرک صاف می کنند .

ارتودنسى دو دندان جلو

بعضی از افراد دو دندان جلویی آنها نامرتب است و حالت خرگوشی دارد  .ارتودنسی دندان های خرگوشی به سادگی درمان نمی شود و نیازمند تخصص و تجربه است . مانند ارتودنسی تک دندان کج ارتودنسی دو دندان  جلو را نیزنمی توان با استفاده از ارتودنسی ثابت انجام داد زیرا دو دندان نمی توانند با سیم کوتاهی که در بین آن ها قرار می گیرد صاف شوند .

ارتودنسی چند دندان

اگر مایلید ازارتودنسی ثابت استفاده کنید و بین دندان ها سیم بگذارید ارتودنسی چند دندان منطقی تر است زیرا تعداد دندان های نامرتب باید به حدی برسد که بتوان بین آن ها سیم گذاشت . درارتودنسی چند دندان پزشک متخصص باید بهترین روش را انتخاب کند تا در زمان تلاقی دندان های ارتودنسی شده و دندان های ارتودنسی نشده اصطلاحا پله ایجاد نشود . در ارتودنسی چند دندان معمولا دندان های قدامی درگیر ارتودنسی می شوند و روی دندان های خلفی وسایل ارتودنسی نصب نمی شود  .

بیشتر بدانید:  ارتودنسی پیش از جراحی فک

نکات مهم در ارتودنسی تک دندان

در رابطه با ارتودنسی یک دندان و نیز ارتودنسی دندان‌های یک فک توجه به دو نکته لازم است:

 • اگر برای رفع ناهنجاری تک دندان از ارتودنسی ثابت استفاده شد براکت ها بر روی تمامی دندان ها قرار می گیرند .
 • در ارتودنسی یک فک نیز مانند ارتودنسی تک دندان ، دندان های هر دو فک بالا و پایین درگیر می شوند .
نوشتهٔ پیشین
ارتودنسی عقب بردن فک
نوشتهٔ بعدی
اثر ارتودنسی روی لب ها

۱۶ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • با سلام ، خسته نباشید خیلی ممنون از مقاله خوبتون . از سه روشی که در مقاله فرمودید کدام روش برای ارتودنسی مناسب تراست ؟

  پاسخ
  • دکتر محمد علی ناصری
   ۱۳۹۸-۰۶-۰۲ ۸:۲۸ ق٫ظ

   سلام وقتتون بخیر. برای ارتودنسی تک دندان باید دندان کج توسط متخصص ارتودنسی معاینه شود و علت کج بودن آن بررسی شود تا بتوان روش مناسب را پیشنهاد کرد .

   پاسخ
 • مژگان احمدی
  ۱۳۹۸-۰۷-۲۰ ۷:۵۰ ق٫ظ

  سلام . ارتودنسی تک دندان چقدر طول می کشه ؟ آیا زمان کمتری می بره ؟

  پاسخ
  • دکتر محمد علی ناصری
   ۱۳۹۸-۰۷-۲۱ ۷:۵۶ ق٫ظ

   با سلام . خیر علی رغم این که بیمار تنها یک دندان کج دارد ولی طول دوره درمان در افراد مختلف فرق دارد و به میزان انحراف دندان، جایگاه دندان و شرایط بیمار بستگی دارد.

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید من دچار مال اکلوژن تیپ دو هسم تشخیص دادن که چهاردندان از جلو و چهاردندان عقلو جراحی کنم‌ من فقط به خاطر خرگوشی بودن دندونا تصمیم به ارتودنسی گرفتم کاری واسه مشکل این دو دندون جلو نمیشه کرد؟

  پاسخ
  • دکتر محمد علی ناصری
   ۱۳۹۸-۰۹-۲۰ ۳:۵۴ ق٫ظ

   سلام ممنونم .در مال اکلوژن تیپ دو طرح درمانهای متفاوتی وجود داره که یکی از اونها کشیدن دو عدد دندان از فک بالاس جهت نظر دهی دقیق باید معاینه بشید .

   پاسخ
 • سلام و عرض ادب
  من یه دندون شیریم تو بچگی نیوفتاده و دندان اصلی پشت دندان شیری رشد کرده و باعث شده دندان شیری بیاد جلو و ظاهرش بد شه و باید کشیده بشه و دندان اصلی با ارتدنسی جاشو بگیره
  میخواستم بدونم هزینه ی ارتدنسیه این تک دندان حقدر میشه ؟
  ممنون

  پاسخ
 • سلام‌ من یکی از دودندان جلوییم به سمت جلو انحراف داره نسبتا زیاد بقیه صافا میخواستم بببنم چه راه‌حلی مناسبه در ضمن هزینش چقدره

  پاسخ
  • دکتر محمد علی ناصری
   ۱۳۹۹-۰۳-۲۲ ۳:۴۸ ق٫ظ

   سلام دوست عزیز . راه حل مناسب اول ارتودنسی و راه حل بعدی کامپوزیت زیبایی است . هزینه بعد از معاینه دقیق مشخص می شود .

   پاسخ
 • با سلام من یک دندان نیش در فک بالا دارم ک کمی عقب تر از بقیه دندونهام هست و دندونپزشک گفتن که میتونن به صورت تکی ارتودنسی بکنن تا بیاد سر جای قبلیش خواستم بدونم روش درستیه؟

  پاسخ
  • دکتر محمد علی ناصری
   ۱۳۹۹-۰۳-۲۲ ۳:۵۰ ق٫ظ

   سلام دوست عزیز . دندان نیش نهفته از موارد پیچیده است و نیاز به ارتودنسی دارد . ارتودنسی تک دندان برای حل مشکل شما پیشنهاد نمی شود .

   پاسخ
  • سلام خسته نباشید من دندون ۲فک بالام داره میاد روی دندون یکم فقط همین یه دندونم کجه میخواستم ببینم تنها راه ارتودنسیه یا راه درمان دیگه ای داره؟

   پاسخ
   • دکتر محمد علی ناصری
    ۱۳۹۹-۰۸-۱۴ ۷:۴۹ ق٫ظ

    سلام دوست عزیز تنها راه بدون آسیب ارتودنسی هست. از کامپوزیت هم می توانید استفاده کنید اما ممکن است با تراش دندان همراه باشه .

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین ویدئو ها

مقالات جدید

فهرست
Call Now Button
سؤالات خود را در واتساپ از ما بپرسید
پیام خود رادر واتساپ برای ما ارسال کنید