ارتودنسی رنگی

ارتودنسی رنگی

در ارتودنسی رنگی بریس‌ها از مواد دارای ظاهر مناسب، همرنگ دندان یا شفاف ساخته شده و به همین خاطر تمایل افراد به استفاده از آنها بیشتر است.اگر تمایل دارید از ارتودنسی رنگی استفاده کنید و در انتخاب رنگ بریس دندان های خود دچار تردید هستید با ما همراه باشید .

در درمان ارتودنسی ثابت، جهت حرکت دندان ها از براکت ها و سیم های ارتودنسی استفاده می شود. براکت های ارتودنسی همان نگین هایی هستند که در طی درمان ارتودنسی بر روی دندان ها چسبانده می شوند و برای ردیف کردن و مرتب کردن دندان‌ها به کار می‌روند و کمک می‌کنند تا با نیروی سیم ارتودنسی، دندان ها به محل صحیح هدایت شوند. برای این که نیروی سیم ارتودنسی  به دندان ها منتقل شود، باید سیم را به براکت متصل نمود. برای این کار از کش های کوچکی استفاده می شود که بر روی براکت های ارتودنسی قرار می گیرند و در طی درمان، سیم را در اتصال با براکت ها نگه می دارند. این کش ها در رنگ های مختلفی وجود دارند و هنگامی که بر روی براکت های ارتودنسی قرار می گیرند، باعث می شوند که در طی درمان براکت های ارتودنسی رنگی به نظر برسند و به همین دلیل بسیاری از مردم به آن ارتودنسی رنگی می گویند.

از آنجایی که بسیاری از بیمارانی که تحت درمان ارتودنسی ثابت قرار می گیرند، کودکان و نوجوانان هستند این کش های رنگی بسیار مورد استقبال قرار می گیرند و گاهی بسیاری از بیماران از همان روز اول مراجعه درخواست ارتودنسی رنگی می کنند. در حقیقت براکت های ارتودنسی فلزی هستند و رنگ آنها در تمامی بیماران مشابه می باشد، ولی به دلیل این که در طی ویزیت های ماهیانه ارتودنسی کش های روی براکت ها تعویض می شوند و از رنگ های مختلف استفاده می شود؛ بعضی از بیماران تصور می کنند که براکت های ارتودنسی در رنگ های مختلفی وجود دارند و به همین دلیل آن را ارتودنسی رنگی می نامند. انتخاب رنگ ارتودنسی  یکی از راه هایی است که با استفاده از آن می توان کودکان را به انجام  عمل ارتودنسی کودکان ترغیب کرد .

رنگ های محبوب ارتودنسی رنگی

ارتودنسی رنگی

صورتی

یکی از رنگ هایی که دختران برای انتخاب رنگ بریس دندان های خود تمایل بیشتری نشان می دهد صورتی است . این رنگ برای پوست و موهای روشن مناسب تر است . از ترکیب بنفش و صورتی برای ارتودنسی رنگی خودداری کنید .

آبی

متخصصان ارتودنست معمولا چندین رنگ آبی را برای بریس ارائه می‌دهند. جفت شدن یک سایه روشن‌تر و تیره‌تر، یک انتخاب نسبتا مناسب برای هر بیماری است. آبی نیز رنگ خوبی برای بریس می‌باشد، زیرا بعید است که با هیچ یک از لباس‌های‌تان در تضاد باشد. به علاوه، اگر چشم‌های آبی دارید، رنگ آن‌ها را بیشتر نشان خواهد داد.هم چنین رنگ آبی و بنفش باعث می شوند دندان سفید تر به نظر برسد .

ارتودنسی شفاف

چنان چه در وعده های غذایی خود زیاد از غذاهای رنگی مانند سس گوجه فرنگی ، چای ، قهوه ، پفک و… استفاده می کنید به هیچ عنوان از بریس های شفاف استفاده نکنید زیرا این بریس ها به راحتی تغییر رنگ می دهند و بعد از گذشت زمانی اندک دیگر ظاهری جالب ندارند . اگر مایلید رنگ بریسی انتخاب کنید که دندان های شمارا سفید تر نشان دهد رنگ های نقره ای و خاکستری می توانند مناسب باشند . رنگ زرد نیز به سبب این که از دور شبیه به لکه به نظر می رسد مناسب نمی باشد .

انتخاب ارتودنسی رنگی متناسب با رنگ پوست

یکی از عواملی که می تواند در انتخاب رنگ ارتودنسی افراد تأثیر داشته باشد رنگ پوست آن ها است . افرادی که رنگ پوست آن ها روشن است از اکثر رنگ ها می توانند استفاده کنند و مانعی وجود ندارد اما در حالت کلی بهتر است از رنگ ها ی روشن مانند آبی روشن، بنفش تیره، برنزی، سبز دودی، آلویی، قرمز روشن و صورتی استفاده کنند تا  دندان های آن ها تمیز تر به نظر برسد . افرادی که رنگ پوست آن ها تیره است بهتر از رنگ هایی مانند آبی تیره، طلایی، فیروزه‌ای، بنفش، قرمز، نارنجی استفاده کنند .

علاوه بر رنگ پوست برای انتخاب رنگ ارتودنسی می توانید به موارد دیگری نظیر سبک آرایش ، رنگ لاک ناخن ها ، رنگ مورد علاقه تان هنگام خرید لباس و کفش  ، رنگ مو و چشم ، رنگ جواهرات و گوشواره خود  دقت کنید .

ارتودنسی رنگی

رنگ بریس هایی که باید از آن ها اجتناب کرد :

  • بریس های شفاف
  • بریس های سیاه زیرا با گذشت زمان و فرسایش شبیه پوسیدگی دندان و ذرات غذا به نظر خواهند رسید و ظاهر جالبی ندارند
  • بعضی از رنگ های قهوه ای و سبز نیز شبیه ذرات غذا به نظر خواهند رسید .
  • بریس زرد زیرا باعث می شود دندان زردتر و کثیف تر به نظر برسد .

انواع کش های ارتودنسی

کش های ارتودنسی انواع و قطر های مختلفی دارند . قدرت کشش کش های ارتودنسی به قطر آن ها بستگی دارد . نگران تغییر رنگ کش های ارتودنسی خود نباشید زیرا در هر بار معاینه می توان آن را عوض کرد . کش ها ی ارتودنسی از نطر اتصال انواع مختلفی دارند که می توان به الاستیک کلاس ۲ ، الاستیک مثلثی ، الاستیک کلاس ۳ ، الاستیک کلاس ۱ ، الاستیک جعبه ای ، الاستیک مثلثی پیشین اشاره کرد .

اورینگ (O-ring)

یکی از انواع دیگر کش های ارتودنسی اورینگ است . اورینگ دور هر براکت قرار می گیرد و با استفاده از آن می توان سیم را در شیار براکت نگه داشت .اورینگ نیز مانند کش های ارتودنسی دیگر رنگ های مختلفی دارد که آزادانه می توانید انتخاب انتخاب کنید .

رابر بند

کش ارتودنسی رابربند از اورینگ بزرگتر است .کاربرد رابرند بیشتر برای وارد کردن فشار به فک ، کاهش حالت دپ بایت و آندر بایت است . رابربند شکل های گوناگونی دارد که از پر کاربرد ترین آن ها می توان به قوس داخلی از بالا به  پایین اشاره کرد . رابربند نیز مانند اورینگ تنوع رنگی دارد .

دکتر ناصری یکی از متخصصین با تجربه ارتودنسی رنگی در اصفهان می باشد و با انتخابی آزادانه می توانید رنگ بریس دندان های خود را انتخاب کنید  .

نوشتهٔ پیشین
ارتودنسی متحرک
نوشتهٔ بعدی
ارتودنسی ثابت فک پایین

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

آخرین ویدئو ها

مقالات جدید

فهرست
Call Now Button