ارتودنسی چه مدت طول می کشد؟

ارتودنسی چه مدت طول می کشد؟

هر سال میلیون ها نفر در سراسر دنیا از ارتودنسی و مزایای آن بهره می گیرند . یکی از اولین سوالاتی که ممکن است برای هر فردی پیش می آید این است که ارتودنسی چه مدت طول می کشد؟ طول درمان ارتودنسی برای بیماران با توجه به عوامل گوناگون متفاوت می باشد. چون انجام برخی از اصلاحات به زمان بیشتری نیاز دارد. اما به طور متوسط انجام ارتودنسی دو سال زمان می برد. اما انجام اصلاحاتی متوسط تر ممکن است بیشتر از شش ماه به طول نینجامد. حال آن که ممکن است انجام برخی از اصلاحات تا  سه سال زمان می برد.

میانگین مدت زمان ارتودنسی

زمان متوسط ارتودنسی معمولا بیست و چهار ماه می باشد اما از شش ماه و تا سه سال نیز ممکن است طول بکشد. سیم کشی کامل دندان ها بعد از رویش دندان های دائمی انجام می شود. با این همه ارتودنسی کودکان نسبت به بزرگسالان زودتر نتیجه خواهد داد چون دهان و بافت ها و استخوان های نگهدارنده در سنین پایین هنوز نیز در حال رشد هستندو بهتر با تغییرات انجام شده وفق پیدا می کنند. انجام ارتودنسی برای حفظ سلامت دهان و دندان ضروری می باشد .به عقیده یک متخصص ارتودنسی انجام ارتودنسی برای پیشگیری از مشکلات جدی الزامی است.

عوامل تأثیر گذار بر طول درمان ارتودنسی

مدت زمان ارتودنسی معمولا طولانی است اما نمی توان برای آن زمان ثابتی تعیین کرد زیرا به عوامل گوناگونی بستگی دارد که در ادامه برای شما نام می بریم :

سن

یکی از عواملی که در مدت زمان ارتودنسی تأثیر زیادی دارد سن است . هر چه سن بیمار کمتر باشد فک و ریشه دندان ها ضعیف تر بوده ، در نتیحه دندان ها سریع تر حرکت می کنند.

بیشتر بدانید:  آیا ارتودنسی کوتاه مدت امکان پذیر است ؟

میزان ناهنجاری

عامل مهم دیگری که در کوتاه تر شدن زمان ارتودنسی تأثیر دارد میزان ناهنجاری های دهان و دندان است . هرچه شدت ناهنجاری بیشتر باشد قطعا درمان ارتودنسی بیشتر طول خواهد کشید . اسکلت و ریشه دندان ها، نامرتبی و شلوغی، فاصله میان دندان ها و جلو یا عقب بودن فک از جمله عواملی هستند که در تعیین مدت زمان درمان تاثیرگذارند.

میزان تخصص ارتودنتیست

متخصص ارتودنسی باید به تمامی مراحل درمان تخصص و تسلط کامل داشته باشد. معاینه بیمار در فاصله زمانی مشخص یکی از وظایف پزشک متخصص است و در صورتی که براکت ‌ها و سیم‌ های ارتودنسی شکسته باشند، باید سریعاً برای ترمیم و یا تعویض آنها اقدام کند. همچنین متخصص باید دندان های بیمار را به طور مرتب معاینه کند تا در طی روند درمان دچار مشکل پوسیدگی نشوند.

همکاری بیمار

همکاری بیمار تأثیر زیادی در مدت زمان ارتودنسی دارد  . اگر تمایل دارید زودتر به نتیجه مطلوب برسید به توصیه های متخصص ارتودنسی خود گوش کرده و به آن ها عمل کنید .

استفاده از تجهیزات پیشرفته

از دیگر عوامل موثر در کاهش زمان درمان ارتودنسی، استفاده وسایل و تجهیزات مدرن است که از جمله می توان به وسایل تغییر دهنده موقعیت فک یا پوزیشنر اشاره کرد. این وسیله همانند یک آتل عمل می کند و بر روی فک قرار می گیرد. همچنین باید از نگهدارنده متحرک بر روی سقف دهان نام ببریم که از حرکت دندان‌ها به سمت موقعیت اولیه جلوگیری می‌ کند.

ارتودنسی ثابت و متحرک

این دو روش درمان هم هر یک مدت زمان متفاوتی برای درمان دارند. در روش متحرک مدت زمان درمان افزایش می یابد. اما بیمار در طی درمان با مشکلات کمتری مواجه می شود. در حالی که ارتودنسی ثابت دشوار است، اما مدت زمان درمان کوتاه تر است.

بیشتر بدانید:  ارتودنسی دندان چیست؟

نوشتهٔ پیشین
ارتودنسی دندان چیست؟
نوشتهٔ بعدی
قیمت ارتودنسی در سال ۹۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین ویدئو ها

مقالات جدید

فهرست
Call Now Button
سؤالات خود را در واتساپ از ما بپرسید
پیام خود رادر واتساپ برای ما ارسال کنید