موم ارتودنسی و نحوه استفاده از آن

بدون دیدگاه
مقالات ارتودنسی
موم ارتودنسی و نحوه استفاده از آن

یکی از موارد پر کاربرد در ارتودنسی موم ارتودنسی است.این ماده بی خطر از بافت لثه ها و سایر بافت های داخل دهان در برابر براکت ها و سیم های برجسته محافظت می کند.موم ارتودنسی معمولا به عنوان موم دندان یا تسکین دهنده شناخته می شود و برای افرادی که بریس دندان دارند یک مزیت محسوب می شود.فردی که تازه بریس نصب کرده است معمولا مقداری ناراحتی در قسمت داخلی گونه و زبان خود به واسطه براکت حس می کند.موم ارتودنسی را معمولا آن دسته از کودکانی که به تازگی ارتودنسی انجام داده اند استفاده می کنند.اگر کودک شما با وجود بریس ها احساس ناراحتی می کند یا دهانش زخم می شود باید حتما از وکس ارتودنسی یا موم استفاده کند.موم ارتودنسی درد را تسکین می دهد و هم چنین مانع از ایجاد آسیب از سوی بریس ها به داخل دهان می شود.

گاهی اوقات سیم ها شل می شوند یا ممکن است قلاب ها به داخل و خارج از دهان آسیب برسانند و باعث بریدن شوند.این امر می تواند به دلیل سایش منجر به ایجاد نقاط قرمز یا تاول شود که باعث می شود غذا خوردن امری دشوار شود.گاهی اوقات اگر این زخم ها برای مدت طولانی نادیده گرفته شوند عفونی می شوند.پس از ایجاد یک زخم،بیشتر از ۱ هفته طول می کشد تا بهبود یابد.برای این زخم های جزئی اما دردناک می توان از موم ارتودنسی استفاده کرد.

موم ارتودنسی از چه موادی تهیه می شود؟

وکس ارتودنسی یا موم در حقیقت نوعی موم طبیعی است که برای محافظت از بافت لثه و دهان در مقابل بریس استفاده می شود.موم ارتودنسی مانند یک لایه محافظ بر روی بریس عمل می کند و از ساییده شدن آن به بافت داخل دهان جلوگیری می کند.موم ترکیبی از مواد طبیعی و مصنوعی است.موم طبیعی از گیاهانی مانند کارنائوبا یا حیوانات مثل زنبور عسل یا منابع معدنی مورد استفاده در پارافین و موم‌های میکروکریستالین ساخته می‌شود.

دلیل اصلی بی خطر بودن این ماده وجود مواد ارگانیک و طبیعی در موم ارتودنسی است اما باید بگوییم به طور خالص تنها از این مواد تهیه نمی شود.معمولا در ساخت موم ارتودنسی این مواد طبیعی را در ترکیب با رزین ها یا مواد دیگری که ویژگی های فیزیکی مطلوبی دارند به کار می برند.از اصلی ترین ویژگی های موم ارتودنسی که در زمان تهیه به آن باید توجه کرد می توان به دامنه ذوب،انبساط گرمایی،باقی مانده اضافه موم اشاره کرد.

در حال حاضر بعضی از متخصص های ارتودنسی بریس های شفاف یا سرامیکی ارائه می دهند که کمتر قابل مشاهده اند و باعث ساییدگی کمتری می شوند.با این حال معمو ترین براکت ها،براکت های فلزی هستند.موم ارتودنسی یک مانع بین براکت های فلزی یا سیم و بافت نرم دهان ایجاد می کند که باعث می شود زخم ها و بریدگی ها خوب شوند و زخم جدیدی ایجاد نشود.با گذشت زمان پوست درونی دهان سفت می شود وبا بریس ها سازگار می شود به گونه ای که شما دیگر نیازی به استفاده از موم ندارید یا خیلی کم به استفاده از آن نیاز دارید.

کاربرد موم ارتودنسی

موم ارتودنسی معمولا در بسته بندی های کوچک و جیبی تهیه می شود تا همیشه و همه جا همراه بیمار باشد و برای تسکین درد یا جلوگیری از سایش بافت درون دهان و لثه ها به ویژه در روز های اول ارتودنسی و صرف غذا از آن استفاده شود.موم ارتودنسی با چسبیدن به براکت ها،سیم ارتودنسی،قلاب ها و لیگاتورها از ایجاد ناراحتی در دهان بیمارهنگام استفاده از ارتودنسی جلوگیری می کند.

بیشتر بدانید:  آیا با وجود روکش یا ایمپلنت دندان امکان ارتودنسی وجود دارد؟

زمانی که ارتودنسی می کنید این احتمال وجود دارد که درجاتی از ناراحتی و سایر احساس های ناخوشایند دیگر را تجربه کنید.این اتفاق زمانی که از ارتودنسی ثابت مانند ارتودنسی لینگوال،فلزی یا ارتودنسی سرامیکیاستفاده می کنید مشخص تر است.دستگاه های ارتودنسی ممکن است به زبان،لثه یا سایر ساختارهای دهانی برخورد کند و آن ها را زخم کند.این اتفاق برای کسانی که از ارتودنسی لینگوال استفاده می کنند بیشتر رخ می دهد زیرا زبان مدام به براکت ها و سیم ارتودنسی برخورد می کند و تحریک می شود.در این جا توصیه می شود از موم ارتودنسی استفاده کنید زیرا موم سد و فاصله ای بین بریس و داخل دهان شما می شود و مانع از تحریک ساختارهای داخل دهان به وسیله بخش های مختلف بریس می شود.

چگونه از موم ارتودنسی استفاده می کنند؟

ابتدا باید دست هایتان را به خوبی با آب و صابون بشویید.سپس مقدار کمی از موم بردارید و با آن در دستانتان بازی کنید.گرمای دست موم را نرم و آماده انجام کار می کند اما دقت داشته باشید که مقدار زیاد موم باعث می شود مواد اضافه از بریس جدا شود.بنابراین در اندازه گیری مقدار مصرف دقت کنید.

بعد از این که موم را گرم کردید می توانید نواحی دردناک داخل دهان را شناسایی کنید و سیم‌های تیز و براکت‌ها را با آن بپوشانید.با لمس کردن گونه ها و ناحیه اطراف لب نقاط دردناک و تحریک شده را پیدا کنید.قبل از این که بافت دهان دچار زخم یا عفونت شود از موم استفاده کنید.هنگامی که نقاط دردناک را مشخص کردید موم را روی براکت یا سیمی که باعث تحریک آن ناحیه شده است فشار دهید.با کمک انگشت سباسه یا زبان می توانید برجستگی موم را تا حد مطلوب کاهش دهید.

وکس ارتودنسی یک ماده کاملا طبیعی است که ساختار آن آب گریز است.این ماده اگر موضع اعمال آن خیس باشد عملکرد خوبی نخواهد داشت.به عبارت ساه تر شما نباید بدون آمادگی وکس بزنید.متخصص ارتودنسی معمولا نحوه اعمال وکس را به شما آموزش می دهد.چنان چه متخصص به شما نحوه اعمال موم را یاد نداد نگران نباشید زیرا این کار ساده است و خودتان هم به راحتی می توانید انجام دهید.

موم ارتودنسی و نحوه استفاده از آن

نکات مهم استفاده از موم ارتودنسی

هنگام استفاده از موم ارتودنسی حتما به نکات زیر توجه کنید:

 • قبل از استفاده از موم حتما مسواک بزنید.بعد از غذا خوردن،براکت ها را کاملا تمیز کنید.
 • قبل از استعمال موم بهتر است براکت ها کاملا خشک باشند زیرا خشکی براکت باعث می شود موم مدت زمان بیشتری روی وسایل ارتودنسی بچسبد.
 • موم ارتودنسی را همیشه همراه خود داشته باشید.موم روی وسایل ارتودنسی معمولا بعد از دو روز می ریزد.موم ها را به صورت روزانه تعویض کنید زیرا تعویض نکردن آن ها به صورت روزانه باعث تجمع باکتری در دهان می شود.
 • قبل از غذا خوردن موم ها را پاک کنید زیرا ممکن است در اثر غذا خوردن موم ها جدا شوند و درون دهان بریزند.اگر درد زیادی دارید و نمی توانید درست غذا بخورید می توانید هنگام غذا خوردن هم از موم استفاده کنید.
 • بعد از غذا خوردن موم ها را تعویض کنید.
 • قبل از مسواک زدن سعی کنید موم را پاک کنید تا به مسواک نچسبد.
 • اگر وجود موم باعث کاهش درد یا التهاب ناحیه درون لثه ها نشده است یا زخم ها خوب نشده اند و علام عفونت هنوز وجود دارد بهتر است فورا به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید.
 • معمولا در روز های ابتدایی ارتودنسی از موم بیشتر استفاده می شود اما با گذشت زمان بافت داخلی دهان خود را با شرایط تطبیق می دهد و کمی سفت تر می شود.به تناوب آن درد و ناراحتی نیز کاهش می یابد.
 • وکس ارتودنسی همیشگی نیست و بعد از مدتی باید آن را کامل از روی براکت پاک کنید.معمولا تنها چند دقیقه یا چند ساعت باید از موم ارتودنسی استفاده کنید به همین دلیل ممکن است نیاز باشد در طول روز چند بار از آن استفاده کنید که جای نگرانی ندارد.
 • هنگامی که غذا می خورید یا در موقعیتی قرار گرفته اید که باید زیاد صحبت کنید بهتر است موم را پاک کنید زیرا در این موقعیت ها زیاد حرکت می کنند و این احتمال وجود دارد که موم را قورت دهید.هر چند همان طور که گفته شد قورت دادن موم هیچ ایرادی ندارد زیرا سمی یا خطرناک نیست.
 • پس از هربار استفاده از موم دهان خود را بادقت بشویید.ترجیحا برای این کار از آب ولرم استفاده کنید.
 • تا زمانی که زخم داخل دهانتان بهبود یابد یا مشکل براکت ها حل شود از موم استفاده کنید.این که فرزندتان یا خود شما تا چه زمانی به موم نیاز دارید مسأله ای است که به میزان تحریک شدن داخل دهانتان بر می گردد.اگر هیچ تحریکی در کار نباشد نیازی به استفاده از هیچ ماده موم مانندی نیست.
بیشتر بدانید:  علت عقب رفتن لثه

موم ارتودنسی را از کجا می توان تهیه کرد؟

در حالت کلی موم ارتودنسی توسط متخصص ارتودنسی در کیت مراقبت از دندان هنگام نصب بریس‌ها ارائه می‌شود.در هر حال زمانی که موم را تمام کردید می توانید به راحتی آن را از داروخانه ها تهیه کنید.موم ها با بسته بندی مناسب ارائه می شوند و می توانید آن را در کیف دستی تان جا دهید تا هر زمانی که خواستید آن را جایگزین موم قبلی کنید.موم ارتودنسی در دمای اتاق جامد باقی می ماند و معمولا شفاف است به گونه ای هنگام استفاده در دهان قابل مشاهده نیست.

مواد طبیعی که ساخت در موم دندان به کار می روند عبارتند از موم پارافین،موم طبیعی،موم زنبور عسل یا موم کارنوبا.علاوه بر این برخی ژل ها یا اصلاح کننده ها نیز در ساخت موم ارتودنسی به کار می روند.موم  قابل خوردن هم در نوع بی طعم هم در نوع طعم دار در دسترس است.موم در داخل دهان استفاده می شود بنابراین تولیدکنندگان آن اطمینان می دهند که برای سلامتی انسان مضر نیست و خوردن آن منعی ندارد.

هزینه موم ارتودنسی

موم ارتودنسی یک راه حل ارزان برای درمان مشکل بیرون زدگی بریس ها است.

سؤالات متداول موم ارتودنسی

آیا بلعیدن موم ارتودنسی خطرناک است؟

اگر به صورت تصادفی موم ارتودنسی را بلعیدید اصلا نگران نباشید زیرا این ماده کاملا بی خطر غیر سمی و طبیعی است.

موم ارتودنسی هنگام مسواک زدن جدا می شود؟

بله.موم ارتودنسی را می توانید هنگام مسواک زدن پاک کنید و بعد از مسواک زدن دوباره بزنید.

آیا موم ارتودنسی از بیرون قابل رؤیت است؟

بیشتر بدانید:  ارتودنسی چه مدت طول می کشد؟

خیر.موم ارتودنسی به صورت شفاف ساخته می شود و علی رغم استفاده از آن روی بریس دیگران متوجه وجود آن نمی شوند.

آیا موم ارتودنسی مواد جایگزین دارد؟

بله.به جای موم می توان از نوارهای باریک سیلیکونی با محافظ پلاستیکی که روی بریس قرار گرفته اند استفاده کرد.

آیا با وجود موم روی بریس می توان غذا خورد؟

خیر، چون غذا باعث ریختن موم می‌شود.  قبل از غذا خوردن موم را پاک کنید و وقتی غذایتان را میل کردید و دندان‌هایتان را مسواک زدید، موم را دوباره روی بریس بزنید.

موم ارتودنسی بعد از چه مدت خشک میشود؟

موم ارتودنسی لزوما خشک نمی شود و به گونه ای طراحی شده است که تحریک بریس را روی بافت های داخل دهان کاهش بدهد و ویژگی های خود موم لزوما تغییر نمی کند.

آیا میتوان دوباره از موم استفاده کرد، موم مصرف شده را چطور میتوان تمیز کرد؟ 

موم ارتودنسی آن قدر گران نیست که بخواهید دوباره از آن استفاده کنید حتی ممکن است متخصص ارتودنسی آن را رایگان در اختیار شما بگذارد بنابراین هیچ دلیل منطقی وجود ندارد که بخواهید دوباره از آن استفاده کنید.مومی که روی براکت ها می زنید پس از مدتی خرد می شود و می ریزد.بنابراین می توان گفت موم استفاده شده همان اثر موم تازه را دارد و راحت تر جدا می شود.

آیا همه افراد به موم ارتودنسی نیاز دارند؟

خیر.همه افرادی که ارتودنسی می کنند نیاز به استفاده از موم ندارند.به طور مثال ارتودنسی دیمون یک ارتودنسی خود تنظیم است.براکت های به کار رفته در این ارتودنسی ایمن هستند و معمولا نیازی به موم ارتودنسی ندارند.از طرف دیگر اغلب بزرگسالانی که ارتودنسی ثابت فلزی انجام داده اند نیز نیازی به استفاده از موم ندارند زیرا آن ها به راحتی می توانند دستورالعمل های متخصص ارتودنسی را دنبال کنند.کودکان ممکن است به خود یا بریس هایشان آسیب بزنند بنابراین در کودکان این موضوع متفاوت است و اغلب باید از موم ارتودنسی استفاده کنند.

اگر براکت داخل دهانتان را اذیت می کند یا زخم می کند بهترین کار مراجعه به متخصص ارتودنسی و تهیه وکس است.اگر فرزندتان از تحریک داخل برای یه مدت طولانی اذیت می شود حتما این موضوع را با متخصص ارتودنسی اش در میان بگذارید.

مزایای موم ارتودنسی

فرمولاسیون موم ارتودنسی به شکلی است که با چسبیدن به براکت هاو سیم برس ارتودنسی و به قلاب ها و لیگاتورهای ارتودنسی ناراحتی بیماران را در طول درمان کاهش می‌دهد.موم ارتودنسی از لثه ها و لایه پوشش دهنده داخل گونه ها و لب ها محافظت می کند ومانعی را دربرابر سرهای تیز سیم و وسایل ارتودنسی ایجاد می کند که تحمل کردن آن برای بیمار بسیار راحت است.

علاوه بر این استفاده از موم ارتودنسی برای بیمارانی که از دندان های مصنوعی تکه ای استفاده می کنند نیز مناسب است تا گیره های سیم باعث ناراحتی،زخم یا ساییدگی بافت های نرم نشود.موم ارتودنسی برای استفاده شخصی در قوطی ها کوچک بسته بندی می شود که برای مصرف داخل خانه و خارج خانه ایده آل است.قوطی کوچک موم ارتودنسی را می توانید به راحتی در جیب و کیف خود بگذارید و همه جا همراه داشته باشید.از موم ارتودنسی برای از بین بردن ناراحتی و زخم ناشی از وسایل ارتودنسی استفاده کنید.

نوشتهٔ پیشین
زائده استخوانی در لثه
نوشتهٔ بعدی
شرایط ارتودنسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین ویدئو ها

مقالات جدید

فهرست
Call Now Button
سؤالات خود را در واتساپ از ما بپرسید
پیام خود رادر واتساپ برای ما ارسال کنید