کشیدن دندان عقل و ارتودنسی

بدون دیدگاه
مقالات ارتودنسی
کشیدن دندان عقل و ارتودنسی

دندان عقل یا مولر سوم آخرین دندانی است که در قوس دندانی ظاهر می شود . این دندان اغلب در بین سنین ۱۷ تا ۲۲ سالگی ظاهر می شود . خیلی اوقات افراد می پرسند آیا برای انجام ارتودنسی لازم است  حتما دندان عقل را کشید ؟ اصلا در چه شرایطی لازم است حتما دندان عقل را کشید ؟برای دریافت پاسخ سوال خود با دکتر محمد علی ناصری متخصص ارتودنسی در اصفهان همراه باشید.

شرایط کشیدن دندان عقل

دندان عقل در شرایطی که فک فرد رشد کافی نداشته باشد یا کم خونی داشته باشد ممکن است رشد نکند و به صورت نهفته باقی بماند . در موارد زیادی بیرون زدن دندان عقل ، تراز دندان ها از وسط را تحت تأثیر قرار می دهد . اصولا دندانپزشکان با کشیدن دندان عقل موافق نیستند مگر در یکی از حالت های زیر :

  • دندان درد و عفونت
  • عفونت لثه
  • آسیب به سایر دندان ها و غیره

هنگامی که دندان عقل سعی می کند جای خود را در بیرون پیدا کند ممکن است موجب وارد کردن فشار به سایر دندان ها و افزایش ازدحام آن ها شود . در این صورت فرد در نواحی مفصل فک ، چشم ، گوش ، سر و سایر دندان ها احساس درد می کند . هم چنین اگر محل رویش دندان عقل غیر طبیعی باشد و یا موجب پوسیدگی سایر دندان ها شود بهتر است هر چه زودتر کشیده شود .

کشیدن دندان عقل، یک سپر محافظتی در برابر عفونت می‌باشد، زیرا بسیار سخت است که بتوان دندان‌های مجاور دندان آسیای سوم را به کمک مسواک زدن و نخ دندان کشیدن عادی، از باکتری‌ها در امان نگه داشت.

بیشتر بدانید:  ارتودنسی قسطی

اگر دندان های عقل دردناک را نادیده بگیرید، ممکن است به یک عفونت جدی تبدیل شوند. درد دندان عقل که موجب درد در فک، گوش و یا اطراف صورت شماست می تواند نشانه هایی از عفونت باشد. اگر این عفونت درمان نشود، می تواند به مناطق دیگر گسترش یابد. در موارد شدید و درمان نشده، عفونت گسترش یافته می تواند سبب تورم صورت شده و حتی توانایی شما را برای نفس کشیدن محدود کند.

همچنین ممکن است تمیز کردن دندان های عقل دشوار باشد. دشوار باشد. با توجه به موقعیت آن ها در پشت دهان، آن ها بسیار مستعد ابتلا به گیر کردن ذرات غذایی و پلاک در اطرافشان هستند.  این موضوع سبب ایجاد عفونت در اطراف دندان، پیدایش پوسیدگی و احتمال ایجاد کیست خواهد شد. همچنین تاثیرات منفی بر روی دندان عقل، روی سلامت لثه ها، دندان ها و استخوان های اطراف خواهد گذاشت.

در نتیجه زمان مناسب کشیدن دندان عقل دردناک در صورت داشتن شرایط ذکر شده نباید نادیده گرفته شود

یک متخصص ارتودنسی زمانی تصمیم می گیرد دندان عقل را بکشد که بتوان با کشیدن آن مشکلی را حل کرد بنابراین اگر نشانه ای از دندان عقل نیمه نهفته پیدا کند که خطر ابتلا به پوسیدگی و عفونت را درطول دوره ارتودنسی زیاد می کند اقدام به کشیدن آن خواهد کرد . یکی دیگر از دلایل کشیدن دندان عقل در طول درمان ارتودنسی ، جلوگیری از حرکت سایر دندان ها است . مشکلات دیگری که با کشیدن دندان عقل  می توان از بروز آن جلوگیری کرد عبارت است از :کیست ، تورم ، تحلیل دندان های مجاور .

بیشتر بدانید:  مزایای انجام ارتودنسی کودکان و والدین به صورت هم زمان

کشیدن دندان عقل و ارتودنسی

در نهایت باید گفت یک متخصص ارتودنسی ضرورت کشیدن دندان عقل را با تصاویر رادیولوژی تشخیص می دهد و هنگامی که تشخیص دهد شلوغی  ازدحام دندان ها به قدری زیاد است که متخصص ارتودنسی چاره ای جز خارج کردن دندان عقل ندارد آن را خواهد کشید . با استفاده از تصاویر رادیولوژی می توان چندین فاکتور نظیر : اندازه دندان ، شکل ریشه های دندان ، جهت رویشی ، وجود یا عدم وجود فضای کافی ،وضعیت استخوان فک را بررسی نمود .

بسیاری از افراد تصور می کنند دندان عقل هنگام رویش موجب به هم ریختگی سایر دندان ها خواهد شد بنابراین باید حتما کشیده شود . در صورتی که این یک تصور غلط است و سهم دندان عقل در به هم ریختگی دندان ها بسیار ناچیز است و عوامل مهم دیگری نظیر رشد باقی مانده فک در این به هم ریختگی دخیل هستند . در این موارد دیده شده است که با وجود کشیدن دندان عقل نیز این به هم ریختگی ادامه دارد .به بیان دیگر مشکلی که دندان عقل ممکن است ایجاد کند بیشتر نامرتب بودن دندان های جلویی است تا جلوزدگی دندان نیش.

کشیدن دندان عقل در حین درمان ارتودنسی معمولا برای بیماران ۱۵ تا ۲۵ ساله توصیه می شود . هرچه سن بالاتر رود ، ریشه دندان عقل بلندتر شده و بیشتر در عمق استخوان قرار می گیرد بنابراین خارج کردن آن سخت تر است .

اگر برای ارتودنسی دندان ها ، نیاز به کشیدن دندان عقل باشد اما به موقع کشیده نشود تمام نتایج حاصل از ارتودنسی از بین خواهد رفت و شما دوباره باید از سیم کشی ارتودنسی برای صاف کردن دندان ها و از بین بردن آسیب های ناشی از دندان عقل استفاده کنید .

بیشتر بدانید:  شرایط ارتودنسی

اگر لازم باشد دندان عقل خود را پیش از ارتودنسی بکشید ، متخصص ارتودنسی شما را به یک جراح فک و صورت ارجاع می دهد .

نوشتهٔ پیشین
مراحل ارتودنسی بزرگسالان
نوشتهٔ بعدی
ردیف کردن دندان ها بدون ارتودنسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین ویدئو ها

مقالات جدید

فهرست
Call Now Button
سؤالات خود را در واتساپ از ما بپرسید
پیام خود رادر واتساپ برای ما ارسال کنید