ردیف کردن دندان ها بدون ارتودنسی

ردیف کردن دندان ها بدون ارتودنسی

اگر به دنبال صاف کردن و از بین بردن فاصله بین دندان ها بدون ارتودنسی هستید لازم است بدانید که بدون ارتودنسی نیز می توان بسیاری از مشکلات ناهنجاری دندان ها را برطرف کرد . امروزه به دلایل زیادی ارتودنسی در خانه طرفداران زیادی پیدا کرده است . برای آشنایی بیشتر با روش های ارتودنسی در خانه با دکتر محمد علی ناصری متخصص ارتودنسی در اصفهان همراه باشید .

مشکلاتی که می توان با ارتودنسی در خانه برطرف می شوند :

فشردگی و نامرتبی خفیف :

در صورتی که دندان های شما در اثر فشردگی و نامرتبی اندکی کج شده اند بدون استفاده از براکت با کمک ریتینر نیز می توانید مشکل آن ها را برطرف کنید .

مال اکلوزن:

اصلاح بایت و صاف نمودن آن اغلب به ابزار هایی نیاز دارد تا با وضعیت فک شما تطبیق پیدا کند .

عدم رشد کامل کام یا فک بالا:

اگر سقف دهان شما هنوز رشد کامل پیدا نکرده است با کمک وسیع کننده ها می توانید فضایی ایجاد کنید تا دندان ها در جای درست خود قرار گیرند .

روش های مرتب کردن دندان بدون ارتودنسی:

۱) باندینگ دندان: فاصله افتادن و به هم ریختگی دندان ها می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که یکی از علت های آن جویدن غذا است . در این شرایط بهترین راه حل برای درمان به هم ریختگی دندان ها استفاده از باندینگ دندان است .

در روش باندینگ دندانپزشک یک تکه صمغ روی دندان  آسیب دیده قرار می دهد که رنگ آن با رنگ خود دندان یکی است . هنگامی که صمغ به دندان بچسبد و ثابت شود ظاهر دندان به حالت ایده آل بر می گردد مانند وقتی که هیچ فاصله ای بین دندان ها وجود نداشته است .

روش باندینگ سریع ترین و کم هزینه ترین روش برای از بین بردن فاصله بین دندان ها است . برای سالم ماندن باندینگ حتما به توصیه های دندانپزشک خود گوش دهید و به آن عمل کنید .از مراقبت های پس از باندینگ می توان به رعایت بهداشت ، خودداری از جویدن اشیاء سفت مانند ناخن اشاره کرد .

۲)استفاده از نگهدارنده دندان :راحت ترین و مقرون به صرفه ترین روش برای پر کردن فاصله بین دندان ها نگهدارنده است.دندانپزشک می تواند برای دندان های شما نگهدارنده مخصوص درست کند که هر زمان مایل بودید آن را در بیاورید . این روش نسبت به سایر روش ها بیشتر طول می کشد و بعد از درمان هم باید تا مدتی از این نگهدارنده ها استفاده کنید تا دندان ها دیگر به حالت اولیه برنگردند .

ریتینر های ثابت از جمله ریتینرهای پشت دندانی که روی سطح زبانی دندان ها متصل می شوند با استفاده از چسب دندانپزشکی به سطح داخلی دندان ها متصل می شوند تا از به مرور زمان از جابه جایی آن ها پیشگیری شود . ریتینر ها به اصلاح بایت و صاف شدن دندان ها کمک می کنند . ریتینر ثابت برای دراز مدت راهکاری مناسب است اما متاسفانه شما قادر نیستید برای کاهش درد یا تعمیر خودتان آن ها را خارج کنید .

ردیف کردن دندان ها بدون ارتودنسی

پیشگیری از نامرتب شدن و افتادن فاصله بین دندان ها

از دلایل کلی افتادن فاصله بین دندان ها می توان به : افتادن یکی از دندان ها ، داشتن دندان هایی کوچک تر از حد معمول ، تطابق نداشتن اندازه استخوان های فک ، بزرگ بودن بندیز لب ، مکیدن انگشت شصت ، دشواری در قورت دادن غذا ، بیماری لثه اشاره کرد .

همان طور که گفته شد مکیدن انگشت شصت یکی از دلایل افتادن فاصله بین دندان ها است .این عادت اشتباه باعث وارد شدن فشار مستمر بر دندان ها و نامرتب شدن دندان ها می شود . سعی کنید هر عادتی که باعث فشار آمدن به دندان های شما می شود را ترک کنید .

استفاده از نی ، جویدن نوک مداد و درست کردن حباب با آدامس نیز مانند مکیدن انگشت شصت به دندان ها فشار وارد می کند بنابراین سعی کنید حتما هر گونه عادت اشتباهی که باعث وارد آمدن فشار به دندان های شما می شود را ترک کنید .

از دلایل دیگر افتادن فاصله بین دندان ها خوابیدن روی شکم است . خوابیدن روی شکم باعث می شود فشار زیادی به دندان ها بیاید بنابراین سعی کنید هرگز روی شکم نخوابید.

از گذاشتن دست در زیر چانه خودداری کنید زیرا گذاشتن دست در زیر چانه باعث می شود وضعیت بدنی نامناسبی برا فرد به وجود بیاید . گذاشتن دست درزیر چانه باعث می شود به یک طرف فک شما فشار مستمری وارد شود . این فشار دندان ها را به تدریج به سمت داخل هل می دهد بنابراین دندان ها در یک سمت صورت نامرتب و به هم ریخته می شوند .

در بسیاری از موارد در آمدن دندان عقل باعث نامرتب شدن سایر دندان ها می شود و بهتر است کشیده شود . اگر دندان عقل شما در مخل متفاوتی رشد کند باعث جابه جا شدن سایر دندان ها می شود . برای پیشگیری از بروز این حادثه حتما به صورت منظم از دهان و فک خود عکس برداری کنید و در صورت نیاز برای کشیدن دندان عقل خود اقدام کنید .

نتیجه گیری :همیشه برای صاف کردن دندان ها نیاز به استفاده از بریس نیست و در برخی مواقع برای رفع بعضی از مشکلات خفیف می توان از ریتینر یا باندینگ دندان استفاده کرد . برای پیشگیری از ایجاد فاصله بین دندان ها باید با دلایل ایجاد فاصله آشنایی داشته باشید تا از بروز آن ها جلوگیری  کنید .

نوشتهٔ پیشین
کشیدن دندان عقل و ارتودنسی
نوشتهٔ بعدی
تأثیر ارتودنسی بر بینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

آخرین ویدئو ها

مقالات جدید

فهرست
Call Now Button