مشکلات بعد از ارتودنسی دندان

بدون دیدگاه
مقالات ارتودنسی
مشکلات بعد از ارتودنسی دندان

ارتودنسی  همان طور که مزایای گوناگونی دارد عوارض و مشکلاتی نیز دارد . در صورتی که فرد به توصیه های متخصص ارتودنسی گوش ندهد  و بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت نکند حتما به مشکلات بعد از ارتودنسی دندان دچار خواهد شد . برای آشنایی با عوارض و مشکلات بعد از ارتودنسی با دکتر محمد علی ناصری متخصص ارتودنسی در اصفهان همراه باشید .

عوارض و مشکلات بعد از ارتودنسی دندان

از مشکلات بعد از ارتودنسی دندان می توان به پوسیدگی دندان ، کوتاه شدن ریشه دندان و … اشاره کرد .

پوسیدگی دندان

همان طور که گفته شد رعایت بهداشت دهان و دندان مهم ترین عامل برای سلامت و زیبایی دندان بیماران است . در صورتی که دندان های خود را به خوبی تمیز نکنید ذرات غذایی و پلاک موجب پوسیدگی و کرم خوردگی دندان های شما می شوند . با زدن مسواک و نخ دندان به راحتی می توانید از بروز این مشکل جلوگیری کنید . البته در طول دوران ارتودنسی به دلیل وجود بریس ها رعایت بهداشت کمی سخت است.

کوتاه شدن ریشه دندان

کوتاه شدن ریشه دندان از مشکلات دیگری است که بعد از ارتودنسی ممکن است رخ دهد. بروز این مشکل قابل پیش بینی نیست و می تواند تهدیدی برای طول عمر دندان حساب شود .در اکثر موارد این مشکل در حد از بین رفتن جزئی تیزی نوک ریشه دندان و صاف شدن انتهای ریشه دندان است که این مسأله در بلند مدت برای دندان ها مشکلی ایجاد نمی کند .

در برخی موارد احتمال وقوع تحلیل ریشه بیشتر است به طور مثال اگر فرد شرایط زمینه ای خاصی مانند آسم یا شکستگی دندان داشته باشد یا نیروی ارتودنسی به غلط اعمال شود احتمال  تحلیل ریشه دندان افزایش می یابد . از دیگر مواردی که احتمال تحلیل ریشه دندان را افزایش می دهد داشتن براکت ارتودنسی برای مدت زمان طولانی است . برای پیشگیری از بروز این مشکل بهتر است متخصص ارتودنسی در ابتدا و اواسط درمان رادیوگرافی دندان تهیه کند و این موضوع را زیر نظر داشته باشد .

بیشتر بدانید:  شرایط ارتودنسی

آفت دهان و زخم بافت های نرم

بعد از قرار گرفتن بریس های ارتودنسی داخل دهان جداره داخلی دهان ، لب ها و لثه ها ممکن است هنگام تماس با بریس دچار زخم و ناراحتی شوند. علاوه بر ایجاد زخم ممکن است بافت درونی دهان که در نتیجه تماس با بریس های ارتودنسی حساس شده است آفت بزند . در صورت بروز آفت و زخم حتما به نزد دندانپزشک ارتودنسی بروید تا برای کاهش درد و حساس شدگی دهان درمان مناسبی تجویز کند .

واکنش های آلرژیک

یکی از عوارض ارتودنسی دندان واکنش های آلرژیک است زیرا ممکن است برخی  افراد به کش ها یا فلز های ارتودنسی آلرژی داشته باشند به همین منظور قبل از انجام ارتودنسی حتما لیستی از حساسیت های خود به دندانپزشک ارائه کنید  تا دندانپزشک بداند  از چه موادی استفاده کند .

جوش خوردن ریشه دندان به استخوان فک

یکی از مشکلات بعد از ارتودنسی دندان که بسیار نادر است انکیلوز یا جوش خوردن ریشه دندان به استخوان فک است. در پی بروز این مشکل دندان کوتاه تر از سایر دندان ها دیده می شود . دندان انکیلوز شده شانس زیادی برای حرکت کردن ندارد .

از بین رفتن مواد معدنی مینای دندان

در اثر درمان ارتودنسی به خصوص ارتودنسی ثابت ممکن است مینای دندان فرسوده شود و خاصیت معدنی خود را از دست بدهد . یکی از عوامل مهم در فرسایش مینای دندان و آغاز پوسیدگی مصرف شکر است . در صورت ادامه پیدا کردن این روند لکه های سفید یا زردی بر روی دندان ظاهر می شود . متخصص ارتودنسی باید مدام دندان ها را چک کند تا در صورت مشاهده فرسایش مینای دندان به درمان اولیه آن بپردازد .

بیشتر بدانید:  قضاوت بر مبنای زیبایی

از مشکلات دیگر بعد از ارتودنسی می توان به احتمال برگشت درمان اشاره کرد. این وضعیت درصورتی كه بیمار دستور متخصص را برای استفاده منظم از پلاك‌های نگهدارنده بعد از درمان ثابت نادیده بگیرد یا در بیمارانی كه توسط دندانپزشك عمومی که تخصص ارتودنسی ندارد ، درمان شده‌اند، مشاهده می‌شود.برگشت درمان ارتودنسی به سه حالت برگشت مشکلات فکی، کجی مجدد دندان و بازشدن فضا در ناحیه دندان‌های کشیده شده خود را نشان می‌دهد.

برای پیشگیری از بروز مشکلات ارتودنسی سعی کنید غذا و نوشیدنی های قندی مصرف نکنید و مرتب دندان های خود را مسواک کنید .

یکی از عوامل مهم در بروز مشکلات بعد از ارتودنسی دندان بی تجربه بودن و نداشتن مهارت کافی متخصص ارتودنسی است . اگر متخصص ارتودنسی با تجربه ای را انتخاب نکنید مشکلات غیر قابل جبرانی برایتان به وجود خواهد آمد و فرد به نتیجه دلخواه خود نخواهد رسید . از جمله این عوارض می توان به کشیدن نادرست دندان ، به هم زدن نیم رخ بیمار ، بیماری لثه اشاره کرد . گاهی اوقات دیده می شودکه مشکل فرد با ارتودنسی حل می شود اما با اشتباه متخصص ارتودنسی بیمار به جراحی فک نیاز پیدا می کند .

نوشتهٔ پیشین
مزایای انجام ارتودنسی کودکان و والدین به صورت هم زمان
نوشتهٔ بعدی
مراحل ارتودنسی بزرگسالان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین ویدئو ها

مقالات جدید

فهرست
Call Now Button
سؤالات خود را در واتساپ از ما بپرسید
پیام خود رادر واتساپ برای ما ارسال کنید