اثر ارتودنسی روی لب ها

بدون دیدگاه
مقالات ارتودنسی
اثر ارتودنسی روی لب ها

یکی از مهم ترین دلایل زیبایی چهره تناسب بین لب ها است . زمانی که این تناسب به دلیل اختلالات موجود در فک ها و دندان ها به هم می خورد با ارتودنسی می توان  مشکل را برطرف کرد . ارتودنسی باعث می شود فرم و موقعیت لب ها در بهترین حالت ممکن قرار بگیرد .به عبارت دیگر ارتودنسی نه تنها برای اصلاح طرح لبخند بسیار مؤثر است بلکه برای بهبود فرم لب ها و بافت نرم صورت بیمار نیز مفید است  .

متخصص ارتودنسی برای تشخیص دقیق و بررسی اثر ارتودنسی روی لب ها علاوه بر رادیوگرافی ، عکسی نیم رخ از بیمار می گیرد و روی آن خطوط فرضی رسم می کند . هنگامی که خط از چانه تا نوک بینی بیمار رسم می شود در حالت نرمال لب ها باید روی هم قرار گیرند و بسته باشند به گونه ای که عقب یا جلو نباشد . با این تکنیک متخصص ارتودنسی متوجه چگونگی حرکت فکین حین ارتودنسی می شود .

دکتر ارتودنسی در جلسه اول مراجعه بیمار عقب یا جلو قرار گرفتن لب ها و توازنی که در مورد روی هم قرار گرفتن آن ها باید وجود داشته باشد را تجسم می کند . سپس با توجه به این که اثر ارتودنسی روی لب ها چگونه است برای درمان بیمار برنامه ریزی می کند .

اثرات مختلف ارتودنسی روی لب ها

برای بیمارانی که نیازمند انجام ارتودنسی عقب بردن فک هستند یا فک بالای آن ها عقب تر از فک پایین است متخصص ارتودنسی انتظار ندارد که لب ها به صورت هم سان و موازی هم روی یکدیگر قرار بگیرند بنابراین این خود یک اختلال در زیبایی و چهره بیمار حساب می شود که متخصص ارتودنسی باید در طول دوره درمان این ناهنجاری را نیز برطرف کند.

بیشتر بدانید:  از بین بردن فاصله بین دندان ها بدون ارتودنسی

هنگامی که از نیم رخ به این بیماران نگاه می کنیم می بینیم که لب ها و دهان آن ها عقب است به گونه ای که هیچ توازنی در لب هایشان وجود ندارد . پس از انجام ارتودنسی،جلو آمدن فک بالا و عقب رفتن فک پایین می بینیم که چهره فرد بسیار متوازن تر و زیبا تر شده است .علاوه بر این لب ها به صورت هماهنگ روی هم قرار گرفته اند و حجم لب ها متفاوت به نظر می رسد.

اثر ارتودنسی روی لب ها

با توجه به توضیحات داده شده توصیه می شود قبل ازهر کار زیبایی بر روی لب ها مانند پروتز لب یا تزریق ژل و چربی ابتدا با ارتودنسی ناهنجاری های مربوط به دهان و فک خود را اصلاح کنید زیرا با انجام ارتودنسی بافت نرم صورت دستخوش تغییرات زیادی می شود زیرا در روند کار ارتودنسی بافت نرم صورت دستخوش تغییرات زیادی می شود.

در برخی از بیماران نیز مشاهده می شود که لب هایشان بسیار جلو است.در این صورت ممکن است متخصص ارتودنسی تشخیص دهد با کشیدن دندان ها و ارتودنسی،دندان آن ها به سمت عقب هدایت می شود.با توجه به مشکلات مختلف بیماران طرح های مختلفی از ارتودنسی وجود دارد.عمده ترین تأثیری که ارتودنسی روی لب ها می گذارد تحت تأثیر کشیدن یا نکشیدن دندان ها است.به طور کلی کشیدن دندان لب فک مربوطه را عقب تر برده و از برجستگی آن کم می کند.

گاهی کمبود فضا به قدری است که دندانپزشک بین کشیدن و نکشیدن دندان دچار تردید می شود و در آغاز نمی داند دقیقا باید چه کاری انجام دهد.در این شرایط باید با احتیاط تر عمل کرد به گونه ای که ابتدا باید دندان ها مرتب شود تا فرم لب ها مشخص شود سپس از فرم لب ها قضاوت شود که بهتر است دندان ها کشیده شود یا خیر.

بیشتر بدانید:  کشیدن دندان عقل و ارتودنسی

جلوگیری از تغییر فرم لب بعد از ارتودنسی دندان

با این که بسیاری از افراد پس از نصب بریس های ارتودنسی به تغییرات حاصل در لب های خود عادت می کنند برخی افراد روی چهره و لب های خود بسیار حساس اند .این افراد ممکن است پس از انجام ارتودنسی از تغییرات به وجود آمده در لب های خود راضی نباشند و خواهان بازگشت لب هایشان به حال قبل شوند.راه های مختلفی برای برطرف کردن این مشکل وجود دارد بنابراین نگران نباشید.

اغلب دندانپزشک ها قبل از انجام ارتودنسی متحرک یا ثابت و گذاشتن بریس در مورد تغییراتی که ممکن است در لب های بیمار حاصل شود به وی اطلاع می دهند.علاوه برآن با برخی روش های خاص می توان روند درمان را پیگیری کرد تا فرم لب ها و صورت بیمار خیلی تغییر نکند.

متخصص ارتودنسی می تواند روی بریس های شما از برخی نوارهای کشنده استفاده کند تا روند تغییر جایگاه دندان های شما آهسته تر شود و شکل لب های شما تغییر نکند.هم چنین شما می توانید از ارتودنسی نامرئی برای کاهش مشکلات زیبایی دندان خود استفاده کنید هرچند اثر گذاری آن کم تر از ارتودنسی ثابت است.

درمان ارتودنسی می تواند تأثیر بزرگی روی شکل صورت و چهره شما بگذارد.وقتی دندان و فک شما تغییر کند سایر اجزای صورت شما نیز دچار تغییر می شود.هنگامی که دندان ها و فک شما به صورت مناسبی ردیف شود تنها از یک لبخند بی نقص بهره مند نمی شوید بلکه شکل صورت و جذابیت شما نیز افزایش می یابد.

بیشتر بدانید:  ارتودنسی در سنین بالا
نوشتهٔ پیشین
ارتودنسی تک دندان
نوشتهٔ بعدی
چه دندان هایی باید ارتودنسی شوند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین ویدئو ها

مقالات جدید

فهرست
Call Now Button
سؤالات خود را در واتساپ از ما بپرسید
پیام خود رادر واتساپ برای ما ارسال کنید