تصورات نادرست درباره ارتودنسی

تصورات غلط درباره ارتودنسی

امروزه تصورات نادرست درباره ارتودنسی زیاد هستند که به دلایل مختلف در بین افراد شایع شده اند . اگر قصد انجام ارتودنسی دارید باید با این باور های غلط آشنا شوید تا با آگاهی بیشتری بتوانید دندان های خود را مرتب کنید . دکتر محمد علی ناصری متخصص ارتودنسی اصفهان در این مقاله قصد دارد شما را با باورهای غلط در مورد ارتودنسی آشنا کند .

باورهای غلط درباره ارتودنسی

در ادامه می توانید با لیستی از تصورات نادرست درباره ارتودنسی آشنا شوید:

متخصص ارتودنسی همان دندانپزشک است

بسیاری از افراد هنگام انتخاب متخصص ارتودنسی خود ،دقت نمی کنند و تصور می کنند متخصص ارتودنسی همان دندانپزشک است یعنی شخصی که صرفا دوره دندانپزشکی عمومی را گذرانده باشد قادر است ارتودنسی دندان را نیز انجام دهد در صورتی که این یک باور غلط است و دندانپزشک عمومی با شخصی که ارتودنسی انجام می دهد تفاوت دارد . یک متخصص ارتودنسی باید سه سال دوره تخصصی گذرانده باشد و مدرک بورد تخصصی گرفته باشد .

بعد از پایان یافتن ارتودنسی دیگر نیازی به مراجعه به پزشک و انجام معاینات نیست

بسیاری از افراد تصور می کنند هنگامی که نصب براکت ارتودنس پایان یافت دیگر نیاز به معاینه توسط پزشک نیست و صاف شدن دندان ها روال طبیعی خود را طی خواهند کرد در صورتی که این یک باور غلط است . این افراد به خاطر کم کردن هزینه از مراجعه مجدد به نزد متخصص ارتودنسی خودداری می کنند غافل از این که بعد از نصب دستگاه ارتودنسی باید معاینات منظم انجام شود تا پزشک دستگاه ارتودنسی را تنظیم کند و در صورتی که نیاز به اعمال نیرو یا فشار بیشتری است فشار بیشتری وارد کند تا فرد به نتیجه دلخواه خود برسد . انجام ندادن معاینات توسط پزشک باعث می شود درمان ارتودنسی بیشتر طول بکشد و فرد به نتیجه دلخواه خود نرسد .

بیشتر بدانید:  آموزش بهداشت ارتودنسی

ارتودنسی درد دارد

برخی افراد از ناهنجاری و مرتب نبودن دندان های خود رنج می برند اما از انجام ارتودنسی می ترسند زیرا تصور می کنند ارتودنسی درد دارد . امروزه با پیشرفت علم تقریبا می توان تمامی درمان هایی که در دندانپزشکی انجام می شود را با بی حسی و بدون درد انجام داد . ارتودنسی نیز دردی بالاتر از حدتحمل بیمار ندارد و ممکن است بیمار تنها در روز های اول احساس درد داشته باشد که با داروهای مسکن می توان آن را تسکین داد .

تصورات غلط درباره ارتودنسی

تنها راه ارتودنسی استفاده از بریس های ثابت فلزی است

عموم افراد هنگامی که اسم ارتودنسی بیاید سیم های فلزی بر روی دندان که ظاهر زشتی دارند در ذهنشان تداعی می شود به همین خاطر اغلب اوقات برای انجام آن تردید دارند در صورتی که این باور غلط است و برای ارتودنسی روش های مختلف دیگری نظیر ارتودنسی متحرک ، ارتودنسی نامرئی ، ارتودنسی سرامیکی نیز وجود دارد که اگر تمایلی به انجام ارتودنسی ثابت ندارید می توانید از آن ها استفاده کنید .

کاربرد ارتودنسی صرفا زیبایی لبخند و چهره است

یکی دیگر از تصورات نادرست درباره ارتودنسی این است که تنها کارایی ارتودنسی زیبایی لبخند و چهره است در صورتی که این یک باور غلط است و ارتودنسی علاوه بر زیبایی می تواند بسیاری از مشکلات دیگر مانند پوسیدگی دندان ، سردرد ، گوش درد ، التهاب فک را نیز رفع کند . افرادی که دندان های نامرتبی دارند و هنگام غذا خوردن و صحبت کردن دچار مشکل می شوند با انجام ارتودنسی می توانند مشکل خود را رفع کنند .

بیشتر بدانید:  لزوم تعویق جراحی های غیرضروری دندانپزشکی تا مهار کروناویروس

استفاده از بریس باعث می شود هیچ چیز نتوانید بخورید

آیا شما هم از آن دسته افرادی هستید که باور دارند در صورت انجام ارتودنسی دیگر نمی توانندچیزی بخورند؟ درست است که بعد از انجام ارتودنسی فرد دیگر قادر به خوردن بسیاری از غذاهای خاص نیست زیرا احتمال شکستن سیم یا براکت افزایش می یابد اما در کنار آن غذاهای زیادی دیگری نیز وجود دارد که مصرف آن هنگام استفاده از بریس منعی ندارد .

 

نوشتهٔ پیشین
ارتودنسی در دوران بارداری
نوشتهٔ بعدی
سفیدکردن دندان ها پس از ارتودنسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین ویدئو ها

مقالات جدید

فهرست
Call Now Button
سؤالات خود را در واتساپ از ما بپرسید
پیام خود رادر واتساپ برای ما ارسال کنید