اصلاح میدلاین دندان

بدون دیدگاه
مقالات ارتودنسی
اصلاح میدلاین دندان

یکی از موارد رایجی که یک متخصص ارتودنسی حتما با آن مواجه می شود اصلاح میدلاین دندان است . میدلاین خط متقارنی است که دندان های فک بالا و پایین را به دو بخش مساوی تقسیم می کند . اصلاح میدلاین زمانی کاربرد دارد که فرد با ناهماهنگی خط وسط دندان مواجه شود به عبارت دیگر اگر یکی قوس ها دچار انحراف شود انحراف میدلاین رخ می دهد  .

اگر انحراف میدلاین کمتر از ۴ میلی متر باشد جلب توجه نمی کند اما اگر بیشتر باشد نیاز به ارتودنسی یا جراحی دارد .

ویدیو دکتر محمد علی ناصری در مورد اصلاح میدلاین دندان

پس از پایان یافتن درمان ارتودنسی اصلاح جزئیات دندان شروع می شود . این مرحله بین سه تا ۹ ماه ممکن است طول بکشد . اصلاح میدلاین دندان نیز یکی از کارهایی است که در این مرحله انجام می شود .

 

علل انحراف میدلاین

از دلایل انحراف میدلاین یا ناهماهنگی خط وسط دندان ها می توان موارد زیر را نام برد اما در حالت کلی ناهماهنگی خط وسط دندان یا منشأدندانی یا استخوانی و یا ترکیبی از هر دو دارد .

  • انحراف فک
  • مشکلات فکی – اسکلتی
  • مشکلات دندانی مثل درآوردن یک طرفه دندان شیری یا دائمی
  • شلوغی دندان ها
  • ضربه به فک
  • از دست دادن زود هنگام دندان های شیری
  • پوسیدگی دندان
  • عادت های فردی
  • جوش خوردن سطح ریشه دندان با استخوان آلوئولار پیرامون خود
  • کشیدن دندان از یک طرف

تشخیص انحراف میدلاین

کلیه علل انحراف میدلاین را می توان  در دو دسته عوامل ژنتیکی و غیر ژنتیکی قرار داد . برای اصلاح میدلاین خود سعی کنید حتما قبل از سن بلوغ به دکتر مراجعه کنید تا دندانپزشک  علت اصلی آن را تشخیص دهد و در صورت مناسب بودن شرایط آن را درمان کند . اگر انحراف میدلاین به دلیل مشکلات فکی(انحراف فک) باشد و بیمار قبل از سن بلوغ مراجعه کند با استفاده از دستگاه های متحرک ارتودنسی می توان به راحتی اصلاح میدلاین دندان را انجام داد اما اگر بعد از سن بلوغ مراجعه کند به ارتودنسی همراه با جراحی فک نیاز پیدا خواهد کرد .

بیشتر بدانید:  موم ارتودنسی و نحوه استفاده از آن

برای تشخیص انحراف میدلاین روبروی آینه بایستید و دندان هایتان را ببندید اگر خط تقارن بین دندان های پیشین به وجود نیامد شما دچار انحراف میدلاین هستید .

انواع ناهماهنگی خط وسط دندان

از انواع انحراف میدلاین و ناهماهنگی خط وسط دندان می توان به موارد زیر اشاره کرد :

دیپ بایت

در این حالت دندان های قدامی فک بالا کمتر از سه میلی متر از دندان های فک پایین را پوشش می دهد . در دیپ بایت دندان های پایین کمتر از مقدار طبیعی دیده می شوند و قبل از سن بلوغ با ارتودنسی می توان به راحتی این مشکل را رفع کرد .

اپن بایت

اگر دندان های بالا و پایین به خوبی روی هم قرار نگیرند و فاصله بین آن ها زیاد باشد فرد دچار مشکل اپن بایت است و باید با استفاده از روش هایی نظیر ارتودنسی ثابت مشکل خود را حل کنید .

اورجت

اورجت به حالتی گفته می شود که دندان های جلویی فک بالا بیش از حد نرمال جلو باشند و به اصطلاحا فرد دچار دندان خرگوشی باشد . عادت های نادرست مانند مکیدن طولانی مدت انگشت می تواند موجب اورجت شود .

ناهماهنگی خط وسط دندان ها در نقطه زیبایی شناختی صورت واقع شده و بسیار واضح و آشکار است، بنابراین به تصحیح و درمان نیاز دارد و باید حتما آن را جدی گرفت . پس از مراجعه به متخصص ارتودنسی او علت را تشخیص داده و راه مناسب برای اصلاح میدلاین دندان را انتخاب خواهد کرد .

نوشتهٔ پیشین
برگشت درمان ارتودنسی
نوشتهٔ بعدی
افتتاح اولین بیمارستان دندانپزشکی کشور در تبریز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین ویدئو ها

مقالات جدید

فهرست
Call Now Button
سؤالات خود را در واتساپ از ما بپرسید
پیام خود رادر واتساپ برای ما ارسال کنید