آیا ارتودنسی کوتاه مدت امکان پذیر است ؟

ارتودنسی کوتاه مدت

افراد زیادی ممکن است در جامعه وجود داشته باشند که از ناهنجاری فک و دهان خود رنج می برند اما بنا به دلایلی تمایل به انجام ارتودنسی ندارند .یکی از مهم ترین این دلایل چارچوب زمانی طولانی مدت ارتودنسی و ظاهر نامناسب براکت های آن است . یکی از سؤال های رایجی که اکثر افراد می پرسند این است که آیا راهی برای انجام ارتودنسی کوتاه‌مدت وجود دارد یا خیر ؟ برای دریافت پاسخ سوال خود با دکتر محمد علی ناصری بهترین متخصص ارتودنسی اصفهان همراه باشید .

ارتودنسی کوتاه‌مدت به معنی شکستن موانع موجود بین بیماران و ارتودنسی است . امروزه اکثر افراد برای رسیدن به اهداف خود مایلند از ارتودنسی کوتاه‌مدت استفاده کنند . از این روش تنها زمانی می‌توان استفاده کرد که فک و دهان فرد به رشد نهایی خود رسیده باشد و یک پایه اکلوزال پایدار و سالم وجود داشته باشد . معمولا ارتودنسی کوتاه‌مدت ۶ ماه طول می‌کشد اما بازه زمانی آن بین ۴ تا ۹ ماه است.

متخصص ارتودنسی  ، بیشتر مواقع  ، در طول درمان تمرکز خود را بر روی مرتب کردن ۶ تا ۸ دندان جلویی می گذارد . این دندان‌ها بیشتر در معرض دیدند و به آن‌ها بایت گفته می‌شود .اگر قصد دارید تنها دندان‌های جلویی خود را مرتب کنید و بقیه دندان‌هایتان مشکل جدی ندارند می‌توانید از درمان ارتودنسی کوتاه‌مدت استفاده کنید .

زمان مناسب برای انجام ارتودنسی کوتاه‌مدت

همان طور که حتماً می دانید ناهنجاری های دندان و فک به طور ناگهانی رخ نمی دهند بلکه شما برای تشخیص و درمان آن می‌توانید از هفت سالگی به ارتودنتیست مراجعه کنید . بهترین سن برای ارتودنسی ۷ تا ۱۳ سالگی است زیرا در این سن دندان‌ها و فک هنوز کامل رشد نکرده اند و درمان ارتودنسی بهتر نتیجه می دهد .

اقدامات لازم جهت ارتودنسی کوتاه‌مدت

یکی از عواملی که می‌تواند در کوتاه شدن مدت‌زمان ارتودنسی تأثیر زیادی داشته باشد رعایت بهداشت دهان و دندان است . نحوه استفده صحیح از دهان شویه ، نخ دندان ، مسواک را یاد بگیرید و در طول درمان ارتودنسی حتماً از آن استفاده کنید .در طول ارتودنسی طبق برنامه زمانی معین حتماً به ارتودنتیست خود مراجعه کنید تا وی وضعیت براکت ها را بررسی کند و اگر نیاز به تنظیم مجدد دارد دوباره آن ها را تنظیم کند.

مهم ترین عامل در تعیین طول درمان ارتودنسی همکاری بیمار است . هر چقدر همکاری بیشتری با دندانپزشک خود داشته باشید مدت‌زمان ارتودنسی کوتاه تر خواهد شد . از جمله اقدامات وهمکاری هایی که بیمار باید انجام دهد می‌توان به : ۱- استفاده مداوم از الاستیک ۲- مراقبت صحیح از براکت ها و سیم ها اشاره کرد .
دستگاه‌های مخصوص ارتودنسی سریع بعد از شارژ به مدت ۲۰ دقیقه در روز مورد استفاده قرار می گیرند . لرزش ایجاد شده در این دستگاه‌ها باعث جذب سلول های التهابی به دندان‌ها و تسریع حرکت دندان‌ها می شوند . این دستگاه‌ها زمانی کاربرد دارد که میزان به هم ریختگی دندان‌ها کم باشد . اگر میزان به هم ریختگی دندان‌ها زیاد باشد استفاده از این روش توصیه نمی‌شود .

قیمت ارتودنسی سریع

قیمت ارتودنسی سریع نسبت به سایر روش‌های ارتودنسی بیشتر است . زیرا در ارتودنسی سریع شما باید یک دستگاه تسریع‌کننده خریداری کنید . ما به شما پیشنهاد می‌کنیم صبر کنید دستگاه‌های تسریع‌کننده ارتودنسی آزمایش کامل خود را پس دهند سپس از آن استفاده کنید . تا زمانی که این دستگاه‌ها رایج و شناخته‌نشده‌اند بهتر است از همان روش‌های معمول ارتودنسی که یک سال ونیم تا دو سال طول می‌کشد استفاده کنید . البته لازم به ذکر است این دستگاه‌ها به شما ضرری نمی‌زنند و نسبت به روش‌های دیگر آزردگی کمتری دارند .

پیشنهاد می‌شود مقاله ارتودنسی چه مدت‌زمانی طول می‌کشد را حتماً بخوانید .

درمان ارتودنسی با براکت های سرامیکی روشن

امروزه متخصص‌های ارتودنسی برای کوتاه کردن مدت‌زمان ارتودنسی و برطرف کردن مشکلات موجود از براکت های تکامل‌یافته و کم‌رنگ استفاده می‌کنند. این براکت ها روشن و شفاف هستند و در برخی نمونه‌ها هم می‌توان نام آن‌ها را براکت نامرئی گذاشت .براکت های سرامیکی از جنس اکسید تیتانیوم یا اکسید زیرکونیم هستند و می‌توان گفت مقاوم و پایدارند . از معایب این براکت های سرامیکی روشن می‌توان به طولانی بودن مدت درمان ارتودنسی در آن‌ها اشاره کرد. بنابراین درمان ارتودنسی ثابت با براکت های روشن برای افرادی که تنها به ارتودنسی کوتاه‌مدت فکر می‌کنند مناسب نیست.

ارتودنسی کوتاه مدت

آیا ارتودنسی کوتاه‌مدت برای شما مناسب است؟

برای این‌که مطمئن شوید شرایط استفاده از ارتودنسی کوتاه‌مدت رادارید بهتر است ابتدا با یک متخصص ارتودنسی باتجربه مشورت کنید .
ارتودنتیست‌ها قادرند برای توضیح جوانب مثبت و منفی هر یک از گزینه‌ها و انتخاب بریس مناسب شمارا راهنمایی کنند . به همین دلیل شما می‌توانید یک‌راه حل مخصوص به خود داشته باشید تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن به نتیجه ماندگاری دست‌یابید . به این موضوع دقت داشته باشید که هرکسی نمی‌تواند کاندید خوبی برای انجام ارتودنسی کوتاه‌مدت باشد .
در برخی مواقع هم درمان ارتودنسی کوتاه‌مدت نیاز دارد که با درمان‌های ترمیمی دیگری همراه شود.
درمان‌هایی مانند استفاده از :
• باند
• درمان حدفاصل
• ونیرها

نوشتهٔ پیشین
ارتودنسی در سنین بالا
نوشتهٔ بعدی
علت و درمان دندان کج کودکان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

آخرین ویدئو ها

مقالات جدید

فهرست
Call Now Button
سؤالات خود را در واتساپ از ما بپرسید
پیام خود رادر واتساپ برای ما ارسال کنید