مسواک مخصوص دندان های ارتودنسی شده

بدون دیدگاه
مقالات ارتودنسی
مسواک مخصوص دندان های ارتودنسی شده

از آن جایی که دوره ارتودنسی طولانی است و ممکن است ماه ها یا سال ها طول بکشدبنابراین رعایت بهداشت دهان و دندان در این دوره اهمیت زیادی دارد . درمان ارتودنسی مخصوصا ارتودنسی ثابت دو فک  فضای مناسبی برای ماندن خرده های غذا و ایجاد و رشد انواع باکتری ها فراهم می کند و موجب پوسیدگی دندان ها می شود .

برای آشنایی با مسواک مخصوص دندان های ارتودنسی شده با دکتر محمد علی ناصری متخصص ارتودنسی در اصفهان همراه باشید .

چون مواد غذایی به براکت ارتودنسی می چسبد و در میان اتصالات آن گیر می کند مسواک های مختلفی طراحی شده اند که به وسیله آن ها می توانید از گیر کردن مواد غذایی در بین براکت ها جلوگیری کنید.

بهترین مسواک مخصوص ارتودنسی

اگر از متخصص ارتودنسی سؤال کنید بهترین مسواک برای ارتودنسی کدام است هر دندان پزشک یک برند را معرفی می کند و تنها نکته ای که همگی در آن اتفاق نظر دارند این است که حتما باید از مسواک مخصوص ارتودنسی استفاده کرد . این مسواک ها به صورت عدد ۷ طراحی شده اند و پرزهای دو طرف مسواک بلند تر از پرزهای میانی آن است . با استفاده از این مسواک ها می توان از زوایای مختلف فشار های مختلفی وارد کرد .

سبک طراحی مسواک مخصوص ارتودنسی به گونه ای است که پرزهای مسواک به بریس ها گیر نمی کند . بهترین مسواک برای شما، آن مسواکی است که بتوانید، با روشی مناسب، هر روز از آن استفاده کنید.مسواک های مخصوص ارتودنسی کمترین آسیب را به لثه وارد می کنند .

برای مسواک دندان های ارتودنسی شده می توان از مسواک برقی نیز استفاده کرد به شرطی که پرز های آن نرم باشد . هنگام استفاده از این مسواک ها باید قدرت مسواک را پایین نگه دارید تا به براکت ها آسیبی وارد نشود . با مسواک بین دندانی می‌توان پشت و اطراف سیم ارتودنسی، بند، کش و براکت‌ها را کاملاً تمیز کرد.اگر قادر به تهیه مسواک مخصوص ارتودنسی نیستید از هر مسواک دیگری که به اندازه کافی نرم و کوچک باشد هم می توانید برای این کار استفاده کنید .

بیشتر بدانید:  بیرون زدگی استخوان فک از لثه

شیوه صحیح مسواک زدن دندان های ارتودنسی شده

۱- با توجه به اینکه بیشترین تجمع خرده های غذایی و پلاک میکروبی در نواحی طوق دندانها است، بیمار ارتودنسی می بایست توجه ویژه ای به این قسمت ها نشان بدهد. برای این منظور مسواک با زاویه ۴۵ درجه بین لثه و براکت قرار گرفته و با حرکت چرخشی به آسانی نواحی مجاور لثه تمیز می شود.
۲- سطح جونده دندان ها را هم می توان با حرکات رفت و برگشتی به دفعات مناسب پاک سازی کرد.
۳- یکی از قسمت هایی که در مسواک کردن از آن غافل میشویم، پشت دندان هاست که باید با همان زاویه ی ۴۵ درجه و حرکات چرخشی به صورت متناوب برس شود.
۴- یکی از موارد مهم دیگر زبان است که به خاطر داشتن پرزهای ریز جایگاه خوبی برای رشد باکتری ها ست و می توان با حرکت رفت و برگشتی مسواک به خوبی آن را پاک سازی کرد.
۵- بیمار ارتودنسی می تواند از یک مسواک بین دندانی نیز برای تمیز کردن اطراف و زیر براکت و سیم ارتودنسی بهره بگیرد. نکته مهم در مورد مسواک ارتودنسی، لزوم دقت کافی بیمار در عدم آسیب به سیم ارتودنسی می باشد.

بخش مهمی از مسواک زدن دندان های ارتودنسی شده شامل تمیز کردن براکت های ارتونسی است . مسواک زدن براکت شامل دو بخش مجزا می باشد  . بخش جلویی براکت بخشی است که در معرض دید عموم قرار دارد و بیمار دوست ندارد ظاهر آن خراب شود به همین خاطر نهایت تلاش خود در تمیز کردن آن را به کار می گیرد . مسواک زدن قسمت پشتی براکت نیز اهمیت زیادی دارد و بیمار باید از تجمع پلاک در این قسمت ها جلوگیری کند .

بیشتر بدانید:  عفونت دندان در حین ارتودنسی

هنگام مسواک زدن دندان های ارتودنسی شده ابتدا به قسمت پایین براکت بروید .پس از پایان این بخش قسمت های بالایی آن را نیز به دقت بشورید .

ویژگی های مسواک خوب مخصوص ارتودنسی

۱-داشتن طراحی مناسب برای خارج کردن قطعات غذا:همان طور که گفته شد بریس‌های فلزی، رایج‌ترین بریس‌های دندانی هستند و از سه بخش اصلی تشکیل شده‌اند که شامل براکت، چسب و سیم فلزی است.

راکت‌ها با ماده‌ای مخصوص به دندان چسبانده می شوند، سپس سیم فلزی (آرک وایر) این براکت‌ها را به همدیگر وصل می‌کند تا به تدریج دندان‌ها حرکت کرده و در یک راستا قرار بگیرند. به خاطر داشته باشید که غذا می‌تواند بین سیم فلزی و براکت‌ها گیر کند، به همین دلیل، یک مسواک خوب باید به گونه ای طراحی شده باشد تا بتواند باقیمانده غذا را از مابین سیم و براکت خارج کند.

۲-داشتن سرباریک و کوچک : هیچ مدرک علمی وجود ندارد، تا برتری یک مسواک خاص، در از بین بردن پلاک‌های دندانی را ثابت کند. فارغ از اینکه شما ارتوندسی کرده‌اید یا خیر، آنچه که اهمیت دارد، مسواک زدن مرتب و دائمی شما و همچنین انتخاب مسواکی است که بتواند به نیازهایتان پاسخ دهد .

مسواک مناسب در مورد ارتودنسی یعنی، مسواکی که بتواند به راحتی به نقاط غیرقابل دسترس بریس‌ها دسترسی پیدا کند . توصیه شده که باید سر مسواک کوچک باشد تا بتواند”به تمام نواحی دهان، دندان‌ها و لثه دسترسی پیدا کند.” با در نظر داشتن این نکته، استفاده منظم ازمسواک می‌تواند در نظافت بهتر شکاف‌های خط لثه، یعنی جایی که باکتری‌ها تجمع می‌کنند، به شما کند.

بیشتر بدانید:  قیمت ارتودنسی در سال 99

۳- داشتن پرزهای نرم برای پیشگیری از احساس ناخوشایند:هنگامی که ارتودنسی انجام می دهید بریس ها می توانند برای شما حس ناخوشایندی ایجاد کنند بنابراین برای کم کردن حس ناخوشایند بریس ها باید در انتخاب مسواک ارتودنسی دقت کنید .

نکاتی مهم هنگام مسواک زدن دندان های ارتودنسی شده

۱- دندان‌ها را باید به خوبی پس از هر وعده غذایی یا خوردن تنقلات و قبل از خوابیدن مسواک بزنید و یا اگر امکان مسواک زدن نبود به میزان کافی آب را در دهان خود قرقره کنید.
۲- برای تسلط بر روش صحیح مسواک زدن باید وقت بگذارید و تمرین کنید.
۳- باید هنگام مسواک زدن فشار کافی را اعمال کنید تا پرزهای مسواک را روی بافت لثه حس کنید.
۴- از خمیردندان حاوی فلوراید به میزان کم استفاده کنید و خمیر دندان را قورت ندهید.
۵- دو یا سه بار در روز، پس از هر وعده اصلی غذایی مسواک بزنید.
۶- تمام سطوح دندان‌ها و دهان را مسواک بزنید؛ به عبارت دیگر بالا، پشت و جلوی دندان‌ها، روی زبان و داخل گونه‌ها یعنی محل‌های مورد علاقه باکتری‌ها را مسواک بزنید.
۷- براکت ها را دائما بررسی کنید و اگر شکسته یا لق شده بود به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کنید.
۸- راه تشخیص داشتن بهداشت مناسب دهان و دندان در ارتودنسی تمیز و برّاق به نظر رسیدن براکت ها و امکان مشاهده لبه های آنها به وضوح می باشد.

نوشتهٔ پیشین
آیا با دندان ارتودنسی میشود عمل بینی انجام داد؟
نوشتهٔ بعدی
بیمارستان امام حسین(ع) اصفهان مرکز درمان شکاف لب و کام کشور می‌شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین ویدئو ها

مقالات جدید

فهرست
Call Now Button
سؤالات خود را در واتساپ از ما بپرسید
پیام خود رادر واتساپ برای ما ارسال کنید